U jednom slučaju radi se o zdravstvenom djelatniku koji je asimptomatski, a koji je po isteku 14-dnevne samoizolacije testiran preventivno prije povratka na posao. U drugom slučaju radi se o 80-godišnjoj ženi koja je hospitalizirana, a epidemiološka obrada je još u tijeku.
Iz županijskog Stožera ističu kako je "jasno da različiti ljudi imaju različito gledanje na to koliku opasnost koronavirus zaista predstavlja za zajednicu“.
"No, bez obzira na različita stajališta, nitko ne može osporiti činjenicu da ovaj virus ima izravan utjecaj na naš zdravstveni sustav i da svaki novi slučaj predstavlja opterećenje i uskraćuje resurse na svim razinama", navodi se u priopćenju.
Po podacima županijskog Stožera u preventivnoj mjeri samoizolacije je 25 zdravstvenih djelatnika, među kojima su četiri anesteziologa, po dva neurokirurga i kirurga, dva tima primarne zdravstvene zaštite i jedan tim hitne medicinske pomoći.
"Ovo bi trebao bi dovoljan argument da svi građani shvate da je borba protiv širenja virusa zajednička te da nitko ne bi olako trebao shvaćati mjere i preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Narušena zdravstvena mreža u vrijeme epidemije je najlošija stvar koja nam se može dogoditi, a tiče se svakog od nas“, naglašavaju iz Stožera civilne zaštite Varaždinske županije.
Posljednje dvije zaraze povećavaju broj aktivnih slučajeva na području Varaždinske županije na 49, na liječenju u Općoj bolnici Varaždin nalazi se devet osoba. Ostalih 40 zaraženih osoba liječi se izolirano kod kuće i pod aktivnim su zdravstvenim nadzorom infektologa.
Od početka epidemije u Varaždinskoj županiji je 117 registriranih slučajeva zaraze i dodatnih 15 slučajeva koji se pripisuju zbog prijavljenog mjesta prebivališta.
Pod mjerom samoizolacije nalazi se 270 osoba, a sve su bliski kontakti potvrđeno zaraženih.