„Ograničenje je prikladno ostvarenju tog cilja, a prema stajalištu Povjerenstva i nužno“, stoji u DIP-ovom odgovoru Gongu, nevladinoj udruzi koja je problematizirala njegovu odluku da birači zaraženi koronavirusom neće moći glasovati na parlamentarnim izborima 5. srpnja.
„Bilo koja druga, blaža mjera kojom bi se pokušao postići taj cilj u pitanje bi dovela zdravlje građana, te smatramo da se u ovom slučaju ne može govoriti o 'nižem ili višem stupnju' štete za građane“, odgovorio je DIP Gongu koji je od njega tražio da „ukaže“ kako njegova odluka zadovoljava temeljna prava zajamčena Ustavom i Konvencijom o zaštiti ljudskih prava.
„Temeljna prava zajamčena Ustavom i Konvencijom mogu biti ograničena ali strogo pod sljedećim uvjetima: ograničenje mora biti izričito i jasno propisano zakonom; mora služiti legitimnom cilju; biti prikladno i neophodno za ostvarenje toga cilja te ne smije postojati neka druga blaža mjera koja postiže taj cilj ali s nižim stupnjem štete za građane“, argumentirala je udruga.
DIP je odgovorio kako se biračima kojima je dijagnosticirana zaraza COVID-19 neće moći osigurati glasovanje jer im je izrečena mjera izolacije (čl. 21. Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti), a koja uključuje i zabranu kontakata sa svim drugim osobama, pa samim time i sa članovima biračkog odbora.
„Dakle, ograničenje je propisano Zakonom“, navelo je Povjerenstvo koje 'brani' svoj stav da se članovima biračkih odbora koji bi kontaktirali sa zaraženima, maskom i rukavicama ne može osigurati zaštita.
„Zaštitna oprema kojom medicinski djelatnici pristupaju zaraženim osobama u našim bolnicama potvrđuje stajalište DIP-a da se zaštita članova biračkih odbora ne može osigurati zaštitnom maskom i rukavicama“, ističe DIP.
Povjerenstvo ne spori da je njegova obveza da uredno provede izbore i osigura biračima ostvarenje biračkog prava, ali ističe kako mu je istovremeno obveza i da osigura i pravo na zdravlje svim članovima biračkog odbora, kao i biračima, sukladno članku 70. stavku 3. Ustava Republike Hrvatske.