Mrežni seminari (webinari) dostupni na stranicama DIP-a i zasebno obrađuju postupanja odbora na redovnim biračkim mjestima u Hrvatskoj i u inozemstvu.
Odnosi se to i na posebna biračka mjesta na kojima glasuju birači izvan svoje izborne jedinice, vojnici, mornari, zatvorenici, osobe u ustanovama socijalne skrbi.
Pomoć biračkim odborima koji će pokrivati 6.999 biračkih mjesta
U vremenu u kojem je zbog mjera zaštite od zaraze koronavirusom vrlo zahtjevno provesti 'normalnu' edukaciju, mrežni su seminari dodatna pomoć članovima biračkih odbora koji će 'pokrivati' 6.999 biračkih mjesta u zemlji i inozemstvu.
Pripremljeni su u suradnji s Carnetom, a osim općih informacija o izborima sadrže i detaljne upute o izbornom danu, od one kako treba izgledati biračko mjesto, do postupanja sa promatračima.
"Želim da koristite ovaj način edukacije sve do dana izbora, pa i na sam izborni dan jer će te tako biti sigurniji u svim procedurama koje morate provesti“, poručio je u video poruci članovima biračkih odbora predsjednik DIP-a Đuro Sessa.
Sessa: Uloga biračkih odbora nezamjenjiva u izbornom procesu
Zahvalio im je što su preuzeli odgovornu dužnost i poručio da se bez njih izbori ne mogu provesti te da je uloga biračkih odbora "nezamjenjiva“ u izbornom procesu.
Birački odbori na parlamentarnim izborima broje po 10 članova: predsjednika i četiri člana te njihove zamjenike.
Po dva člana i zamjenika imenuje većinska i oporbena stranka, odnosno koalicija sukladno sastavu raspuštenog 9. saborskog saziva. Predsjednik i njegov zamjenik ne smiju biti stranački ljudi, poželjno je da budu pravnici.
Za svoj rad dobivaju naknadu, članovi biračkih odbora u Hrvatskoj po 300, a predsjednik i zamjenik po 400 kuna neto, odlukom Vlade 50 kuna više nego na posljednjim izborima za Sabor.
U inozemstvu, gdje će se glasovati dva dana, 4. i 5. srpnja, članovi će dobiti naknadu od po 400, a predsjednik i njegov zamjenik po 500 kuna.