"U stručnoj sam literaturi pročitao članak o tome, ali nećemo kalkulirati s tim jer je virus s nama i svjesni smo da trebamo biti odgovorni i oprezni", kazao je Beroš prilikom posjeta Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja (HGSS) u Splitu.
Nakon HGSS-a ministar zdravstva otišao je u splitski Crveni križ gdje je zahvalio njegovim djelatnicima koji su se u novim kriznim situacijama Covida-19 ponovno stavili na raspolaganje hrvatskim građanima.
Upitan Beroš je novinarima rekao da će svi oni turisti ako budu bolesni, biti zbrinuti u zdravstvenim ustanovama, dok o onima koji nemaju simptome bolesti treba razmisliti kako postupiti vezano za samoizolaciju. Zato su i dali sugestiju da se organizira određeni prostor sličan karanteni gdje bi se takvi turisti mogli zbrinuti.
"S obzirom da će većina njih biti urednog stanja bilateralno se razgovara s državama odakle ti turisti dolaze, da se omogući njihov povratak u matične zemlje. Mislim da niti jedna zemlja neće priječiti povrat svojim građanima ukoliko mu je određena samoizolacija ili nešto slično. Isto tako razvijamo dodatne kapacitete za testiranje svih da bi otklonili sumnju jesu li pozitivni ili ne", rekao je Beroš.
Novinare je zanimalo hoće li biti prijava zbog zaraze u Zadru vezano za teniski turnir Adria Tour, gdje je prvi slućaj otkriven u nedjelju nakon priznanja bugarskoga tenisača Grigora Dimitrova da je zaražen koronavirusom.
Ministar zdravstva Beroš rekao je kako represija nije u njegovom segmentu već treba apelirati na sve organizatore sličnih zbivanja da moraju osigurati dosljedno poštivanje mjera fizičke distance, higijene i svega ostalog što je jasno propisano.
Na novinarska pitanja potvrdio je da u Splitsko-dalmatinskoj i Istarskoj županiji danas nema novooboljelih, i da je danas u Hrvatskoj manje novooboljelih nego jučer u istom razdoblju.
Županijski ravnatelj Crvenog križa Željko Grubišić podsjetio je da su djelatnici te ustanove, u kojoj djeluje 13 društava sa 56 djelatnika i 400 stalnih volontera, u vrijeme koronakrize 35 puta u Zagreb prevozili uzorke na analizu, 70 osoba je odvedeno na testiranje u bolnicu, dočekivali su avionske putnike u Zagrebu i vodili ih u županiju kako ne bi bili u kontaktu sa drugim građanima.
"Kombijima smo prevozili i naše sugrađane na otoke da ne bi bili u kontaktu s putnicima na trajektu. Sve smo učinili kako bi pomogli našim sugrađanima i zaštitili ih od ugroze koja nas je pogodila. Imali smo više od pet tisuća poziva za psihološku pomoć, podijelili smo 15 tona hrane najugroženijim građanima. I danas imamo akciju u kojoj dijelimo pakete hrane obiteljima koje su pogođene u korona krizi", rekao je Grubišić.