Staza kroz krošnje, vrijedna 1,65 milijuna kuna, realizira se u sklopu projekta „Zagorje ABECEDA prirode“ kojem je cilj proširenje sadržaja na odredištima prirodne baštine kako bi se povećala atraktivnosti lokacija i kvaliteta edukativnih programa. Staza će biti dužine 125 m te će prolaziti između krošanja na visini od pola do 5 metara iznad terena, a završit će s pogledom prema spomeniku Lijepoj našoj.
Ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko -zagorske županije Dijana Hršak naglasila je da sam odabir lokacije u biseru Zagorja nije slučajan, jer su se u tom području savršeno uklopile prirodne, kulturne i povijesne vrijednosti.
„Staza će posjetiteljima pružiti mogućnost uživanja u vizuri stabala iz pozicije koju ne možemo vidjeti s poučnih staza na tlu. Uz stazu je i promatračnica kao samostalni objekt, a bit će u obliku gnijezda i sakrit će posjetitelje kako bi ptice mogle priči bliže“, rekla je Hršak.
Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar izgradnju staze kroz krošnje nazvao je dodavanjem atraktivnosti nekad zapuštenom lokalitetu. Podsjetio je da su prvo regulirali korito rijeke Sutle, uredili ceste i parkirališta, postavili klupe za odmor, a potom uredili edukativne staze i završili s postavljanjem instalacije orgulja.
„Osim poboljšanja te infrastrukture i davanja atraktivnosti samom lokalitetu, ovo će povećati gospodarsku aktivnost u okolici i potaknuti lokalnu zajednicu da aktivnije sudjeluje u uvođenju zaštićenih krajolika u turističku ponudu. To je, uz zdravstveni turizam, najbrže rastuća grana turizma u svijetu“, rekao je Kolar, koji očekuje da Zelenjak postane odredište školskih izleta.
„S obzirom na važnost lokaliteta Lijepe naše, s obzirom na našu zelenu učionicu i sve mogućnosti koje će pružati ova staza u krošnjama, očekujemo da škole diljem Hrvatske onaj dio programa koji imaju za nastavu u prirodi iskoriste posjetom Zelenjaku“, dodao je krapinsko-zagorski župan.
Izvođač radova je slovenska tvrtka Vevrca, koja je slične projekte izvodila na više kontinenata.