Ujedinjeno Kraljevstvo napustilo je Europsku uniju 31. siječnja, ali do kraja godine ostaju na snazi pravila iz vremena dok je Britanija bila članica Unije. U tom periodu EU i Britanija trebaju dogovoriti sporazum o slobodnoj trgovini no obje strane su nedavno izvijestile da pregovori slabo napreduju.
Glavni pregovarači Velike Britanije i EU-a u petak su nakon zadnjeg kruga pregovora rekli da druga strana treba popustiti kako bi se postigao ikakav napredak.
Zastoj u pregovorima povećava opasnost da sporazum ne postigne, scenarij koji bi mogao naštetiti globalnoj trgovini u vrijeme dok se svijet suočava s gospodarskim posljedicama u pandemiji koronavirusa.
Glavna točka prijepora u pregovorima su takozvani "ravnopravni uvjeti" koji bi osigurali poštenu konkurenciju. EU tvrdi da su oni neophodni kako bi se osiguralo da Britanija ne snizi svoje standarde, a Britanija ih odbacuje jer smatra da će je to vezati uz europsko zakonodavstvo.
Gove, ministar u britanskoj vladi, kaže da to pitanje i pitanja poput ribarstva ostaju ključne točke.
"Jasno dajemo do znanja EU-u da ne možemo postići dogovor pod tim uvjetima", rekao je za Sky News.
"No uvjeren sam da se dogovor treba postići, ali on zahtijeva određenu fleksibilnost EU-a."
Irski ministar vanjskih poslova Simon Coveney, koji je odigrao ključnu ulogu u pregovorima o izlasku Britanije iz EU-a za pitanje granice između Irske i Sjeverne Irske, kaže da se Britanija treba pozabaviti pitanjem "jednakih uvjeta" kako bi se riješio zastoj u pregovorima.
"Sve dok Britanija ne promijeni svoj pristup u kontekstu davanja osiguranja EU-u da neće deregulirati svoje gospodarstvo istovremeno očekujući slobodan pristup jedinstvenom tržištu EU-a, i dalje ćemo imati poteškoće u pregovorima."
Britanski list Mail on Sunday objavio je da se vlada priprema za povlačenje iz pregovora ako se ne postigne nikakav napredak u novom krugu razgovora koji počinje za 15 dana.
"Propast (pregovora) u potpunosti je moguća", otkrio im je anonimni izvor iz vlade.