"Ako se takav tip zabrane želi planirati i donositi, ona bi se trebala odnositi jednako na sve subjekte bez izuzetaka te uzeti u obzir kompletan dobavljački lanac povezan s trgovinom s obzirom da je svaka druga odluka koja jedne subjekte izdvaja od drugih potencijalno protuustavna i narušava poduzetničke slobode na tržištu maloprodaje", navode, među ostalim, HUP Udruga trgovine.
Poručili su da je tema reguliranja rada trgovina područje koje se može i treba regulirati isključivo kroz Zakon o trgovini te drže da to nije tema kojom se treba baviti tijela iz sustava civilne zaštite, kao što su Nacionalni stožer i Hrvatski zavod za javno zdravstvo.
"Odluka o zabrani rada nedjeljom i neradnim danima neminovno će za posljedicu imati otpuštanje određenog broja zaposlenika u trgovini, zbog smanjenog fonda sati. Što se tiče pauze za dezinfekciju, ona kod kupaca stvara negativne reakcije jer čekanjem u redu stvaraju se nepotrebne gužve kupaca, prije i poslije predmetne pauze ", navodi se, među ostalim, u priopćenju.
Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) poručio je početkom svibnja da je neradna nedjelja pitanje interesa društva te mora imati prednost nad interesom profita, a od Vlade su zatražili da u saborsku proceduru hitno pošalje izmjene Zakona o trgovini te njihovo donošenje prije parlamentarnih izbora.
Odgovorio je i na najave o otkazima u trgovini. SSSH ističe da zbog slobodne nedjelje neće biti 15.000 radnika viška u trgovini, nego da ih namjanje toliko nedostaje kada bi radnici radili u skladu s propisima i kolektivnim ugovorima. Dodaju da bi se poslodavcima, kada bi povećano plaćali rad nedjeljom, taj rad ne bi isplatio.
Naglasio je i da sindikalni prijedlog nije apsolutna zabrana rada nedjeljom, nego regulacija u okviru radnog vremena u trgovini, u kojoj bi poslodavac mogao odabrati određeni broj radnih nedjelja, ovisno o njegovu interesu i potrebama okruženja.