Kako bi podupro gospodarstvo i potaknuo inflaciju prema zacrtanih nešto manje od dva posto, ECB je od ožujka 2015. do kraja 2018. godine u sklopu programa PSPP kupio državne obveznice i druge vrijednosne papire približne vrijednosti 2.600 milijardi eura.
Time je pomogao eurozoni da prebrodi nekoliko kriza ali je ušao u sukob s Njemačkom koja budno pazi da ECB ne prekorači mandat i ne financira izravno države članice.
Skupina njemačkih akademika već dugo tvrdi da je središnja monetarna institucija prekoračila mandat a podnijeli su i tužbu koja se našla pred njemačkim ustavnim sudom.
Sud je u utorak presudio da ECB kupnjom obveznica nije prekršio ovlasti ali nije poštovao načelo proporcionalnosti te mjere efektima fiskalne i ekonomske politike zemalja članica.
Stoga su središnjoj monetarnoj instituciji eurozone dali rok od tri mjeseca da transakcije u sklopu spornog programa 'pokrije' odgovarajućim odlukama, dodajući da u protivnom njemačka središnja banka više neće moći sudjelovati u programu.
Iako je ustavni sud dao 'packe' i njemačkom parlamentu i vladi zato što nisu osporili program, posebnu pozornost privuklo je njegovo osporavanje presude Suda pravde EU-a o ECB-ovom programu.
Francuski ministar financija Bruno Le Maire upozorio je jučer da je ECB neovisan u kreiranju monetarne politike te da je za njegov nadzor nadležan isključivo Sud pravde EU-a (ECJ).
"(ECB) neovisno donosi odluke i sam odlučuje kako će ispunjavati propisanu zadaću a nadzire ga samo i isključivo Sud pravde EU-a", istaknuo je Le Maire u službenom priopćenju.
Isto je stajalište danas u Europskom parlamentu iznio i potpredsjednik središnje monetarne institucije eurozone Luis de Guindos.
"Mi smo pod jurisdikcijom Suda pravde EurIopske unije i odgovaramo vama, Europskom parlamentu", kazao je dužnosnik ECB-a članovima odbora Europskog parlamenta za ekonomske i monetarne poslove.
Njegova je izjava važna budući da njemački ustavni sud zapravo presudom o ECB-ovom programu nastupa kao sud više instance u odnosu na Sud pravde EU-a koji je sporni program već odobrio.
Neimenovani izvori bliski upravnom vijeću ECB-a objašnjavaju za Reuters da banka ne komentira izravno presudu njemačkog ustavnog suda jer bi to značilo da priznaje njegovu nadležnost.
De Guindos je također u EP-u naglasio važnost neovisnog rada ECB-a i odbacio je tvrdnju o neproporcionalnosti mjera potpore.
Svaka odluka ECB-a bazira se na procjeni rizika a proporcionalnost se naširoko analizira, ustvrdio je.