"Sasvim sigurno vam ne bi bilo ugodno da probate neki odjevni predmet nakon što ga je probao netko drugi za kojeg ne znate je li inficiran s koronavirusom ili nije, a osim toga to je i epidemiološki neprihvatljivo. Dakle, mi moramo smisliti funkcioniranje tih trgovina na način da oni prodaju tu robu, ali da se taj rizik svede na nulu ili na blizu nuli, a to će biti moguće jedino na način da se prodaje isključivo zapakirana roba. Naravno, onda imate mogućnost da ju kod kuće probate, a nakon toga ju vratite ako vam ne odgovara ili na neki drugi način zamijenite", objasnio je Capak večeras za RTL televiziju način kupnje odjeće u trgovinama.
Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo poručio je kako nije rizik za prijenos koronavirusa kad nam priđe ugostitelj na jedan metar ili više i s nama ne komunicira duže od par sekundi dok nam ne preda što smo naručili. Zbog toga, kaže Capak, ne treba razmišljati da će u ugostiteljskim objektima biti tone pleksiglasa nego se treba naučiti živjeti i raditi na način da se održava socijalna distanca.
"Ako vam na jednu određenu udaljenost od jedan metar ili više od jedan metar dođe ugostitelj i s vama ne komunicira duže od par sekundi dok vam ne preda to što ste naručili ili što vam je namijenio to se ne smatra bliskim kontaktom i na taj način se koronavirusna infekcija ne prenosi", rekao je Capak.
U slučaju da je netko zaražen koronavirusom i duže se boravilo u istoj prostoriji, ide se samoizolaciju bez obzira što nije bilo bliskog kontakta.
"Ovisi o tome kakva je priroda toga kontakta. Dakle, to ovisi o vještini epidemiologa na koji način će uzeti anamnezu i otkriti one koji su stvarno bili na jedan metar na duže od 15 minuta. A druga je stvar ako je to ista prostorija s više ljudi kroz neko duže vrijeme, na primjer, sat vremena, dva sata, u tom slučaju opet svi idu u samoizolaciju bez obzira jesu li bili u takvom bliskom kontaku", objasnio je Capak.
Rekao je i kako zasad nema informacije da će presice Nacionalnog stožera za civilnu zaštitu na bilo koji način prestati. Zasad se nastavljaju svaki dan u 14 sati.
"Moram priznati da sam se na određeni način naviknuo tom načinu života, da funkcioniram samo prijepodne na poslu, a nakon toga se spremam za presicu i onda obavljamo razgovore koji su bitni za donošenje odluka i preporuka i nakon toga se ponovno vraćam na posao gdje to podijelim sa kolegama i radimo do sljedećeg dana ono što trebamo napraviti", rekao je.
Međutim, Capak kaže i kako mu presice neće nedostajati, jer je i prije njih i ove situacije bio zadovoljan sa svojim poslom.