"Jasno je da možemo biti maštovitiji", kazao je Mario Centeno zastupnicima Europskog parlamenta.
"U Europi i drugim međunarodnim forumima, poput OECD-a, naveliko se raspravlja o porezima koji bi mogli biti europske prirode", dodao je čelnik eurogrupe, ne precizirajući na kakvu vrstu poreza misli.
Ministri financija eurozone postigli su prošlog tjedna dogovor o 500 milijardi eura vrijednom hitnom programu pomoći u sanaciji posljedica pandemije koronavirusa ali zemlje članice i dalje su podijeljene oko pitanja kako financirati ekonomski oporavak.
Koplja se lome oko predloženog izdanja zajedničkog duga koji predlažu u prvom redu Francuska, Italija, Belgija a protive mu se fiskalno konzervativne europske zemlje poput Njemačke, Nizozemske, Finske i Austrije.
Čelnik eurogrupe nedavno je kazao da ne isključuje mogućnost izdanja 'euroobveznica' ali je istaknuo da se razmatraju i druge ideje, poput francuskog prijedloga o osnivanju fonda za oporavak koji bi se financirao izdanjem zajedničkih obveznica.
"Trenutno nam znanje iz starih ekonomskih udžbenika ne može puno pomoći u smišljanju reakcije na krizu", kazao je Centeno.
"U ovom trenu dio odgovora ne leži u inzistiranju na nekadašnjim doktrinama i vizijama drugačijeg konteksta dužničkih kriza iz prošlosti", ocijenio je čelnik eurogrupe.
Dodaje da će "izdanje duga" biti među prijedlozima o kojima će ministri financija razgovarati ubrzo nakon posebnog sastanka Europskog vijeća, zakazanog 23. travnja.