S obzirom da je od 25. ožujka zbog epidemije kornavirusa u bolnicama na snazi specifična organizacija rada, na isti način će se obračunavati i plaće zdravstvenih djelatnika koji su kod kuće i čekaju poziv poslodavca.
Osim isplate plaća, upute o ostvarivanju prava zdravstvenih djelatnika za vrijeme trajanja epidemije uređuju korištenje godišnjih odmora i slobodnih dana, osiguranje prehrane te priznavanje profesionalne bolesti zbog izloženosti zarazi.
Zdravstveni radnici zbog izloženosti na radnom mjestu i kontakta s oboljelima pripadaju skupini zanimanja s povećanim rizikom od profesionalni bolesti pa će poslodavci moći podnijeti prijavu za ostvarivanje tog prava za svoje radnike.
Prema uputi Ministarstva zdravstva, zdravstveni će djelatnici neiskorišteni dio godišnjeg odmora moći prenijeti i iskoristiti najkasnije do 30. lipnja iduće godine.
Poslodavac će radniku na njegov pisani zahtjev umjesto uvećanja plaće za prekovremeni rad odobriti korištenje slobodnih dana, pri čemu se naglašava da poslodavac to ne može učiniti bez zahtjeva radnika.
Ravnateljima bolnica preporučeno je da, dok traje epidemija koronavirusa, osiguraju prehranu za sve djelatnike koji rade duže od dvanaest sati dnevno.
Hrvatski liječnički sindikat zadovoljan je tom odlukom, a predsjednica Renata Čulinović Čaić upozorava da su neki ravnatelji na različite načine primjenjivali prava na štetu radnika, posebno oko korištenja godišnjih odmora, dok su im prekovremene sate samovoljno pretvarali u slobodne dane.
"Zahvalni smo ministru što je prepoznao problem i izloženost ljudi na prvoj crti obrane od epidemije te je omogućio da se infekcija koronavirusom zdravstvenim djelatnicima prizna kao profesionalna bolest", kaže Čulinović Čaić.