Rekao je da je obnova nakon potresa u Zagrebu prije svega zadaća Grada Zagreba, Vlade i sugrađana.
"Ne želimo sudjelovati u projektu koji je lomljenje preko koljena bez obzira bili izbori za tri mjeseca ili šest, i ovo nije Gunja, uz dužno štovanje prema Gunji. Mi u tome ne želimo sudjelovati, mi želimo sudjelovati u zakonu koji je životan jer nema građana prvog i drugog reda, svi građani koji su pogođeni potresom se trebaju jednako tretirati - i oni pod Sljemenom i u Donjem i Gornjem gradu, bez obzira jesu li u kućama ili u stambenim jedinicama. To je prvo na čemu ćemo inzistirati i to je jedino ispravno, normalno i životno", rekao je Bandić na konferenciji za novinare, na kojoj je kritizirao prijedog zakona resornog ministarstva o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Zagreba i okolice.
Iznio je i svoje prijedloge na taj zakon.
Bandić je poručio da nitko neće obnoviti obiteljske kuće i stambene jedinice bez Zagreba ali uz demokratske uzuse, a to su da zakon treba biti pravedan i provediv bez suspenzije bilo kojeg plana Grada Zagreba, bilo kojeg gradskog ureda ili bilo koje javne nabave te da mora biti transparentan.
Istaknuo je da građani moraju u tim objektima biti sigurni, a to znači da moraju svi objekti imati statička unaprjeđenja,
Ljudi koji žele sami obnoviti kuću moraju imati isti uvjet kao i država i Grad koji će im obnavljati kuću, naglasio je Bandić. Objašnjava da će građani sanirati svoju imovinu jer je njihova, ali uz uvjet da im država i Grad maksimalno pomognu. Predlaže i da se ukine PDV na građevinski materijal.
Ako Vlada ne zajamči ispunjenje tih zahtjeva Grada, zagrebački gradonačelnik rekao je da Grad u takvoj obnovi ne želi sudjelovati.
Objašnjava da ne želi sudjelovati u nečemu što je osuđeno unaprijed da ne uspije. Kaže da nema olako obećane brzine, jer se nekima očito žuri, broje zadnje mjesece ali da to nije njegov problem, njemu se nigdje ne žuri.
"Ljudima iz Registrature, s crnim ili bijelim rukavima poručujem - to nije stil i način Grada Zagreba i gradonačelnika. Ovo je preozbiljna stvar da bi bilo tko u gradu Zagrebu sudjelovao u nečemu i ukaljao ruke, nama ne treba u Zagrebu nova Gunja i Gunja neće proći. To je poruka moja onima koji ovih dana zabavljaju zagrebačku i hrvatsku javnost iluzijama i lomljenjem preko koljena", rekao je Bandić.
Poručio je da je obnova nakon potresa u Zagrebu prije svega zadaća Grada Zagreba, Vlade i sugrađana i to mogu jedino zajedno napraviti.
"Grad Zagreb ne samo da želi sudjelovati u obnovi nego mi jedini možemo i želimo obnoviti to, uz pomoć sviju koji su dobronamjerni, ali uz ove uzuse koji jedini u konačnici mogu dati rezultat", ističe Bandić.
"Grad treba obnoviti svoje objekte iz svojih izvora sredstava, država svoje objekte iz svojih izvora sredstava, a građanima trebamo pomoći", zaključio je .
Hitno pokrenuti aktivnosti za fond solidarnosti EU-a
Mirka Jozić, pročelnica gradskog Ureda za gospodarstvo, energetiku i zaštitu okoliša, ranije danas pozvala je sve koji su pretrpjeli štetu, pa ako je ona i manja od 60 posto, da se prijave u gradski registar. "Bitno je da imamo takvu bazu podataka, iskoristite obrazac koji je objavljen na stranicama grada Zagreba. Ne treba odustajati od prijave štete, čak i ako je plaćeno osiguranje za štetu", kaže Jozić.
Bandić je jutros Vladi poslao pismo s prijedlozima, da se hitno pokrenu aktivnosti za fond solidarnosti EU-a. U tom je pismu spomenuo i fond izravnanja, da se 17 posto gradskog proračuna odvajalo za druge lokalne samouprave. "Smatramo da je došlo vrijeme da Zagrebu ostanu ta sredstva da se iz njega mogu financirati obnove kuća, zgrada i javnih objekata u vlasništvu Grada", rekla je Jozić.
Štromar: Zakon će biti donesen nakon javne rasprave, svi mogu dati prijedloge
Potpredsjednik Vlade i ministar ministar graditeljstva i prostornog uređenja, Predrag Štromar obišao je danas potresom pogođeno područje u Krapinsko-zagorskoj županiji te je najavio da će se u zakon o obnovi zgrada oštećenih u potresu na području Zagreba i okolice "uvrstiti svi konstruktivni prijedlozi".
Istaknuo je kako će zakon biti donesen nakon javne rasprave i da svi mogu dati svoje prijedloge.