"Trebali bismo razmotriti opcije kojima bi se u funkciju stavili postojeći instrumenti, ali i ostati otvoreni za razmatranje alternative onima koji su se već pokazali neodgovarajućima", poručio je u pismu ministrima financija ostalih članica eurozone čelnik eurogrupe.
Borba s očekivanom teškom recesijom povezanom s pandemijom koronavirusa neizbježno će dovesti do većih razina dugova, stoji u njegovu pismu koje je na uvid dobila novinska agencija dpa.
"Takav ishod i njegove dugotrajne posljedice ne bi trebali biti razlog za podjele" među članicama, istaknuo je Centeno.
Ministri financija EU-a trebali bi iznijeti prijedloge na sastanku idući tjedan slijedom zahtjeva predsjednika i premijera zemalja-članica čiji su pregovori prošlog vikenda završili neuspjehom.
Pitanja koje fiskalne alate upotrijebiti i u kojoj mjeri ponovno su razotkrila duboku podjelu zemalja eurozone na imućniji, fiskalno konzervativniji sjever nasuprot siromašnijem jugu, daleko sklonijem fiskalnoj integraciji.
Italija i Španjolska snažno se zauzimaju za koronaobveznice, zajednički dužnički instrument koji bi mogao smanjiti njihove troškove zaduživanja i olakšati im pristup novcu. Francuska ih podržava a na suprotnoj su strani Njemačka, Nizozemska i Austrija.
Skupina talijanskih gradonačelnika iz različitih stranaka kupila je danas oglas na cijeloj stranici konzervativnog njemačkog lista Frankfurter Allgemaine Zeitunga (FAZ) kako bi Nijemcima poslala poruku.
U oglasu "dragim njemačkim prijateljima" objašnjavaju da cilj nije zajednička otplata starih dugova već pribavljanje dovoljno novca za izdašan europski plan pomoći u sadašnjoj krizi.