Izliječeno je 45 bolesnika, a na respiratoru je 20 oboljellih, među kojima je jedna osoba kritično.
Ministar zdravstva Vili Beroš izvijestio je o četvrtoj žrtvi koronavirusa u Hrvatskoj, a riječ je o 92-godišnjoj bolesnici koja je preminula u Puli.
Istaknuo je kako je danas manji broj novih slučajeva u odnosu na petak te je epidemiološka situaciju u Hrvatskoj ocijenio "i dalje zadovoljavajućom i optimističnom".
Od jučer novooboljelih je 49, čime se broj potvrđenih slučajeva popeo na 635. Većina novih slučajeva dolazi s područja Šibenika i Murtera, gdje su uvedene posebne mjere, rekao je Beroš na konferenciji za novinare.
Jedan oboljeli na Infektivnoj kritično
Na Klinici za infektivne bolesti 'Dr. Fran Mihaljević' na respiratoru je deset oboljelih, a jedan od njih je u kritičnom stanju, rekla je ravnateljica Alemka Markotić istaknuvši da je većina bolesnika s blažim do srednje teškim simptomima.
Dio oboljelih, koji imaju blage simptome, na kućnoj je njezi, no oni koji ne mogu osigurati izolaciju kod kuće također su smješteni u bolnicu.
Beroš je podsjetio da je Klinika postala središte za liječenje najtežih slučajeva koronavirusa u Hrvatskoj, a za smještaj oboljelih pripremljena je i KB Dubrava.
"Sustav je pripremljen za ovu ugrozu Imamo 14.500 kreveta u Hrvatskoj", poručio je Beroš.
Božinović: Ne planiraju se nove mjere
Voditelj Stožera, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović rekao je da trenutno nisu u planu nikakve nove mjere.
''Uspjeh mjera ovisi o tome kako se one provode, a to je posao svakog građanina. I dalje ćemo kontrolirati da porast broja oboljelih bude linearan i da ne postane eksponencijalan'', istaknuo je Božinović.
Na tom tragu Ministarstvo uprave radi na aplikaciji putem koje će se izdavati potvrde o napuštanju mjesta prebivališta.
"Aplikacija će biti predstavljena početkom tjedna i onda će to krenuti u distribuciju preko lokalnih stožera civilne zaštite", rekao je Božinović.
Osvrnuo se i na sigurnost zatvorenika u splitskom zatvoru ustvrdivši da se u zatvorima striktno provode epidemiološke mjere.
"Bilo je nešto samoizolacija i bilo je sumnje na jedan slučaj koji se, prema mojim informacijama, pokazao negativan. U ovom trenutku u tom sustavu, gdje ima 3500 ljudi, nema informacija da je zabilježen pozitivan nalaz na koronavirus'', rekao je Božinović.
Zbog onečišćenja zraka u Zagrebu nije preporučljiv boravak na otvorenom
Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak podsjetio je kako je prosječno trajanje inkubacije koronavirusa pet do šest dana, a najdulje 14 dana.
"Moguće je da su novi slučajevi u Zagrebu povezani s događajima koji su se zbili nakon potresa. Moramo pričekati još neko vrijeme da bismo ocijenili tu situaciju", rekao je.
Osvrnuo se i na onečišćenje zraka u Zagrebu i istaknuo da je zrak onečišćen u svim susjednim državama.
''Riječ je o sitnim česticama koje mogu ući u grlo i izazivaju respiratorne probleme. Ovo zagađenje nema nikakve veze sa situacijom u Hrvatskoj, ono je došlo iz drugih zemalja'', kaže Capak.
Građanima je preporučio da ne planiraju aktivnosti na otvorenom dok lebdeće čestice prašine ne nestanu s područja Hrvatske.
U petak su u nekoliko hrvatskih gradova bile zabilježene neuobičajeno visoke koncentracije PM10 čestica, a riječ je o o česticama pijeska iz pustinje Karakum, istočno od Kaspijskog jezera.