Žalbeno tijelo WTO-a ne funkcionira od prosinca prošle godine zbog američke blokade imenovanja novih sudaca.
Najveća kriza u 25-godišnjoj povijesti WTO-a izbila je zbog prigovora SAD-a da su suci pri donošenju odluka prekoračivali ovlasti utvrđivanjem pravnih presedana i zanemarivanjem rokova.
Zbog blokade žalbenog tijela zemlje ne mogu uvoditi kompenzacijske carine u slučaju kršenja međunarodnih trgovinskih propisa.
Stoga je u petak oformljeno tijelo koje bi trebalo premostiti tu blokadu a prema priopćenju Europske komisije, inicijativi su se, uz EU i Kinu, pridružile i Australija, Brazil, Kanada, Čile, Kolumbija, Kostarika, Gvatemala, Hong Kong, Meksiko, Novi Zeland, Norveška, Singapur, Švicarska i Urugvaj.
Takozvani „Multilateralni privremeni sporazum o arbitraži u žalbenim postupcima“ (Multiparty Interim Appeal Arbitration Arrangement) odražavat će pravila žalbe WTO-a, navodi Europska komisija.
Mehanizam bi trebao profunkcionirati u narednim tjednima a moći će ga koristiti sve članice WTO-a koje se žele pridružiti, objavio je Bruxelles.
Europski povjerenik za trgovinu Phil Hogan nazvao je taj potez "privremenom mjerom" koja, kako je rekao, "svjedoči o uvjerenju EU-a i mnogih drugih zemalja da je u kriznim situacijama najbolje rješenje suradnja".
Prema propisima WTO-a, zemlje moraju proći sve etape procedure rješavanja trgovinskog spora, uključujući žalbeni postupak, prije no što uvedu carine zbog nepoštenih trgovinskih praksi, podsjeća dpa.