Gradska plinara Zagreb(GPZ) izvijestila je da je popis ovlaštenih dimnjačara objavljen na stranici GPZ-a na adresi www.plinara-zagreb.hr.
Obavezan pristup u sve stanove kod puštanja plina u stambene zgrade
Istaknuto je da treba osigurati obvezan pristup u sve stanove kod puštanja plina u stambene zgrade, te da tome prethodi da se, za stambene zgrade, korisnici trebaju javiti svojim upraviteljima, dok vlasnici obiteljskih kuća samostalno poduzimaju potrebne aktivnosti.
Upravitelji i vlasnici obiteljskih kuća dostavljaju potrebnu dokumentaciju u Odjel prodaja GPZ-a, koji otvara radni nalog na teret korisnika i prosljeđuje ga u Odjel mjerenja Službe tehničke podrške koji onda kontaktira korisnika i dogovara ispitivanje instalacije i puštanje plina na uporabu
Radni nalog u Odjelu prodaje otvara se pak bez avansne uplate, a račun se korisniku dostavlja nakon izvršenih poslova.
U slučaju potrebe za sanacijom plinske instalacije, popis ovlaštenih izvođača također se nalazi na web stranici GPZ-a. Cijena sanacije ovisi o radovima koje je potrebno izvesti sukladno troškovniku ovlaštenog plinoinstalatera.
Ne smiju se koristiti bojleri sa spojem u srušene ili oštećene dimnjake
GPZ ne traži posebno izdavanje potvrde o servisu bojlera već je dovoljno da stranka ima potvrdu s posljednjega servisa bojlera (preporuka je bojler servisirati jednom godišnje) što je dio redovite procedure puštanja plina u sustav, a kako bi se mogla garantirati sigurnost distribucije plina.
S obzirom da prilikom ispitivanja plinske instalacije djelatnici GPZ-a moraju ući u svaki stan, te zbog aktualne pandemiju koronavirusa, GPZ moli sve građane da prije dolaska ispitivača dezinficiraju svoje prostore, drže propisan razmak od djelatnika GPZ-a te dezinficiraju prostor nakon odlaska ispitivača.
Upozoravaju građane da zbog svoje sigurnosti plin ne smiju sami puštati u sustav, jer postoji opasnost od trovanja ugljičnim monoksidom (CO) zbog srušenih ili urušenih dimnjaka u većini starijih zgrada pogotovo u samom središtu grada.
Ako je plinski bojler spojen u takav dimnjak sigurno će doći do povrata dimnih plinova te su moguće smrtne posljedice zbog trovanja ugljičnim monoksidom, te GPZ upozorava korisnike da ne smiju koristiti bojlere sa spojem u srušene ili oštećene dimnjake, kao i da su vrlo opasni i dimnjaci koji izvana nisu oštećeni, a oštećena je unutarnja strana dimnjaka.
Iz toga razloga se plinski bojleri sa spojem u dimnjak ne smiju upotrebljavati ako dimnjak nije pregledao dimnjačar, stoji u preporukama Gradske plinare.