Carine na uvoz zrakoplova bit će 18. ožujka podignute s 10 na 15 posto, što će najteže pogoditi Francusku, Njemačku i Španjolsku te Ujedinjeno Kraljevstvo, zemlje u kojima su stacionirani pogoni europskog proizvođača zrakoplova Airbusa.
U listopadu prošle godine Svjetska trgovinska organizacija (WTO) odobrila je SAD-u kompenzacijske carine na uvoz iz EU-a u vrijednosti 7,5 milijardi dolara godišnje zbog nepropisnih europskih subvencija Airbusu.
Washington je potom uveo carine od 25 posto na uvoz niza prehrambenih proizvoda iz Europske unije, uključujući mlijeko i mliječne proizvode, meso, voće, sokove, vino i viski. Na popisu su se našli i proizvodi iz Hrvatske, među ostalima svinjetina i prerađevine od svinjskog mesa, školjke, mandarine, šljive, trešnje, breskve, kruške, te voćni i povrtni sokovi.
Na kraju prošlog tjedna SAD je potvrdio carine od 25 posto na većinu tih proizvoda, dodajući im još kuhinjske noževe iz Francuske i Njemačke. S popisa je pak uklonjen sok od šljiva.
„SAD je i dalje spreman pregovarati o rješenju za sadašnje i buduće subvencije koje Airbusu osiguravaju EU i neke sadašnje i bivše zemlje članice”, stoji u priopćenju ureda američkog predstavnika za trgovinu (USTR), objavljenom u petak navečer.
Razmatrala se i mogućnost podizanja carina na zrakoplove na čak 100 posto, ali se od toga odustalo zbog više od 26 tisuća primjedbi zaprimljenih u postupku javnih konzultacija od sredine prosinca, poručili su iz ureda.
Upozorili su ipak da su spremni dodatno zaoštriti stav u sporu s EU-om ukoliko Bruxelles uvede protumjere na podignute carine na uvoz zrakoplova odnosno ukoliko budu prisiljeni parirati EU u odvojenom sporu oko subvencija Boeingu.