"Američka inicijativa predstavljena 28. siječnja odstupa od parametara dogovorenih na međunarodnoj razini", priopćio je šef europske diplomacije Joseph Borrell koji 7. veljače stiže u Washington.
"EU podsjeća na svoju privrženost dogovorenom rješenju utemeljenom na suživotu dviju država, na temelju granica iz 1967.", istaknuo je.
"Za izgradnju pravednog i trajnog mira, neriješena pitanja o statusu trebaju se riješiti izravnim pregovorima dviju strana", dodao je europski dužnosnik. "To uključuje pitanje granica, status Jeruzalema, sigurnost i pitanja izbjeglica".
"Europska unija poziva dvije strane na pregovore i na suzdržavanje od bilo kakvih jednostranih koraka suprotnih međunarodnom pravu koje bi mogle pogoršati napetosti", dodaje se u priopćenju.
Borrell je istaknuo da je EU posebno zabrinut izjavama o pripojenju doline Jordana i drugih dijelova Zapadne obale.
Sukladno međunarodnom pravu i odgovarajućim rezolucijama Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, EU ne priznaje suverenitet Izraela na teritorijima okupiranim od 1967.
Izraelsko ministarstvo vanjskih poslova osudilo je Borrellovo stajalište.
"Žalosno je i u najmanju ruku čudno da se visoki predstavnik Josep Borrell prijetećim tonom obratio Izraelu ubrzo nakon stupanja na dužnost i samo nekoliko sati nakon sastanka s Iranom", ocijenio je glasnogovornik Liro Haiat na Twitteru i upozorio da će na "taj način uloga EU-a u cijelom procesu biti svedena na minimum".
Nakon što je američki predsjednik Donald Trump 28. siječnja predstavio mirovni plan za Bliski istok, vrlo povoljan za Izrael i na štetu Palestinaca, EU je potvrdio čvrstu podršku rješenju dviju država.
U zajedničkoj izjavi je 28 zemalja navelo da će razmotriti i procijeniti Trumpov prijedlog.