Ističe to više sugovornika iz sektora turizma za Hinu, naglašavajući i da očekuju da se svi sklopljeni ugovori za turistička putovanja između poslovnih partnera, touroperatora, agencija, hotelijera, avioprijevoznika i drugih iz obje zemlje realiziraju bez problema ove godine.
I za individualna putovanja, koja si turisti sami organiziraju, očekuju da prođu bez problema, odnosno kao do sada.
Iz Hrvatske turističke zajednice (HTZ) se doznaje da je ove godine s britanskog tržišta nastavljen pozitivan trend fizičkog turističkog prometa. Podaci iz eVisitora pokazuju da je u dosadašnjem dijelu siječnja iz te zemlje došlo oko 1750 turista, koji su ostvarili oko 5500 noćenja, što su porasti od 2 i 7 posto u odnosu na isto vrijeme u siječnju 2019
U cijeloj 2019. u Hrvatskoj je boravilo ukupno, u svim vrstama smještaja, 897,5 tisuća turista iz UK, koji su ostvarili 4,6 milijuna noćenja, što je bilo 4,2, odnosno 3,4 posto više nego u 2018. godini.
Cappelli: Ništa se ne mijenja za turizam
Poručujući domaćim putnicima/turistima koji žele u Veliku Britaniju da ne moraju brinuti zbog stupanja brexita na snagu 31. siječnja, ministar turizma Gari Cappelli ističe i da se nastavlja sadašnji sustav u kojem ne trebaju vize niti putovnice.
"Formalno Velika Britanija izlazi iz EU, ali u principu taj dio, nazovimo ga putnički ili turistički, se ništa ne mijenja. Čak štoviše, za Hrvatsku iz Velike Britanije imamo već sada dobre turističke najave za ovu godinu, a neki njihovi touroperatori i avioprijevoznici, poput Jet2.coma i drugih, očekuju i veće poraste putovanja prema Hrvatskoj u odnosu na prošlu godinu i jako su optimistični", iznosi Cappelli, naglašavajući kako baš u ovo vrijeme kreće jače bukiranje putovanja iz Velike Britanije, koje traje otprilike do početka travnja.
Po tim prvim najavama, nigdje i nitko ne spominje nikakve zastoje, a na pitanje očekuje li se možda porast cijena putovanja iz Hrvatske u Britaniju, ministar kaže da za to za sada ne vidi nikakvih razloga, kao što ne vidi razloge ni da poskupe putovanja iz Britanije prema Europi, a što mu je potvrdilo i nekoliko britanskih partnera prilikom razgovora na nedavnom sajmu FITUR u Madridu.
Ostojić: Ključan tečaj funte
"Neizvjesnost oko ishoda brexita u 2019. puno je više utjecala na planove turizma nego što utječe ove godine i sada kada je brexit tu. Lani je bilo neizvjesnosti oko uvjeta putovanja, slotova, aviona i drugog, jer se nije znalo hoće li Velika Britanija izaći ili neće iz EU, no unatoč tome u Hrvatskoj je, kao i brojnim drugim zemljama svijeta, bilo više turista nego u 2018.", komentira direktor Hrvatske udruge turizma (HUT) Veljko Ostojić.
Kako za sada nema naznaka da bi se s brexitom moglo nešto dramatično dogoditi te svi misle da će razlaz između Velike Britanije i EU biti civiliziran i bez problema u kretanju ljudi i roba, Ostojić ne očekuje probleme ni u turističkom poslovanju i suradnji pa ni kod višegodišnjih ugovora domaćih hotelijera i drugih s britanskim partnerima.
"Jedino što je bila neka mala bojazan je kretanje tečaja funte, jer je u jednom trenutku pala i to se odmah vidjelo u bukingu. No u zadnje vrijeme koliko pratimo nema važnijih promjena i mislimo da, ako se i dalje ne bude dogodilo ništa negativno s tečajem, iz Britanije i ove godine možemo očekivati dobre rezultate. Tečaj funte stoga mislim da je ključan, jer ako padne 10 posto, to je već ozbiljna priča, ali i obrnuto, ako poraste, što se najavljuje i što je i moguće, ali to će za hrvatski turizam biti dobro", zaključuje Ostojić.
Fain: Domaće putničke agencije Britaniju rade kao i prije
Poruku putnicima koji žele u Britaniju da ne trebaju brinuti šalje i predsjednik Udruge hrvatskih putničkih agencija (UHPA) Tomislav Fain, uz ocjenu da su Velika Britanija i London uvijek zanimljive i popularne destinacije, u koje će turisti, pa i iz Hrvatske i drugih članica EU-a, Europe i cijelog svijeta uvijek putovati.
"Ako će pritom jednog dana opet trebati putovnica i viza, kao što je trebalo prije ulaska Hrvatske u EU, u redu, onaj tko će htjeti ići i to će izvaditi. No, za sada i ove godine to ništa još ne treba, i naše članice-agencije za sada ne bilježe nikakve otkaze rezervacija i putovanja za tu zemlju, nego suprotno, kao i do sada dobro zanimanje", kaže Fain, koji također drži da nema razloga za poskupljenje ni cijena avio karata ni aranžmana ni drugih turističkih ponuda i usluga za Britaniju, a koliko čuje i cijene hotela i drugog u toj su zemlji i ove godine kao u 2019.
Naglašava pritom i da su domaćim agencijama i cijelom turizmu važni pokazatelji s britanskog tržišta, koji su za sada i bolji nego lani, jer se povećava broj sezonskih avionskih linija iz Britanije, što po njemu znači i porast zanimanja britanskih partnera, ali i više turista iz te zemlje u Hrvatskoj.
"Bitna stvar je tu da funta ne padne baš jako, što se mislim i neće dogoditi, ali Hrvatska ima razne vrste smještaja za svačiji džep pa ni u tom slučaju ne bi gubili, odnosno ukupno mislim da brexit neće imati puno utjecaja na hrvatski turizam", ocjenjuje Fain.
U najvećem domaćem touroperatoru Atlasu (koji nije članica UHPA-e) kažu da nemaju nikakvih negativnih najava zbog brexita niti manje zanimanja za putovanja u tu zemlju.
"Suradnja s britanskim partnerima je dobra i tako se nastavlja, a bilježimo i ove godine standardno dobro zanimanje domaćih putnika za programe u Londonu i drugdje u Britaniji te ove godine zasigurno ne očekujemo nikakve promjene. Riječ je o odlično pozicioniranoj destinaciji pa većih promjena ne bi trebalo biti niti u godinama koje slijede", komentira direktorica korporativnih komunikacija i marketinga Atlasa Nikolina Frklić.
Tomu dodaje da je interes iz UK za Hrvatsku dobar i sukladan očekivanjima.