Zbor, orkestar i solisti Hrvatskog narodnog kazališta izveli su djela najpoznatijih europskih i hrvatskih skladatelja pred publikom u kojoj su bili predsjednik Europskog vijeća Charles Michel i predsjednica Europske komisije Ursula Von der Leyen.
Djela Mozarta, Wagnera, Verdija, Beethovena, Gounoda i Dvoraka te Lisinskog, Zajca i Gotovca izvedena su posjetiteljima središnjeg nacionalnog kazališta, uključujući odlazeću predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović, predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića i premijera Andreja Plenković s cijelom vladom.
Hrvatska je 1. siječnja preuzela rotirajuće vođenje EU-a od Finske, a 1. srpnja predat će ga Njemačkoj.
"Snažna Europa u svijetu punom izazova", slogan je koji je Hrvatska izabrala za predsjedanje blokom 28 država članica.
Plenković je okupljene u HNK podsjetio da se predsjedanje događa u sedmoj godini hrvatskog članstva u Uniji i uoči 30. godišnjice uvođenja demokracije.
"Hrvatska u toj ulozi ima priliku, u partnerstvu s državama članicama i institucijama, dati Europi svoj doprinos i novi zamah", rekao je premijer najmlađe članice Unije.
Dodao je da je europska kulturna baština, nastala interakcijom nacionalnih kultura, motiv za političko djelovanje i razmišljanje o budućnosti Europe.
"Pritom nam cilj treba biti daljnja demokratizacija donošenja političkih odluka, približavanje europskih politika i institucijama građanima jer ćemo tako još bolje moći odgovoriti na njihova očekivanja i potrebe", istaknuo je Plenković.
Nakon koncerta najavljena je večera s predsjednicom Grabar-Kitarović.
Dolaskom Europske komisije u Zagreb i koncertom u HNK službeno je obilježen početak predsjedanja, a međunarodno otvaranje bit će 15. siječnja koncertom u Bruxellesu, na dan međunarodnog priznanja Hrvatske i mirne reintegracije Podunavlja.
Michel je u Zagreb stigao ranije u četvrtak i s hrvatskim dužnosnicima razgovarao o pojedinostima predsjedanja, a u petak će se održati zajednička sjednica Europske komisije i hrvatske vlade.
Hrvatsko predsjedanje dolazi na samom samom početku novog institucionalnog i zakonodavnog ciklusa Unije, započetog formiranjem novog sastava europskih institucija.
Najvažnije zadaće koje stoje pred Unijom sljedećih mjeseci su dogovor o sedmogodišnjem proračunu, sporazum o budućim odnosima s Velikom Britanijom, Konferencija o budućnosti Europe, zakonodavni okvir za borbu protiv klimatskih promjena.