Predstavljati ih mogu do ponoći, kada počinje dvodnevna izborna šutnja koja će biti na snazi do nedjelje u 19 sati, odnosno do zatvaranja birališta.
Državno izborno povjerenstvo (DIP) pozvalo je kandidate, njihove predlagatelje, medije i medijske nakladnike, te druge fizičke i pravne osobe da poštuju izbornu šutnju, unatoč činjenici da za njeno kršenje zakon ne predviđa nikakve kazne.
"Pozivam izborne sudionike, ali i birače da poštuju institut izborne šutnje", poručila je potpredsjednica DIP-a Vesna Fabijančić-Križanić.
Može se, kazala je, razgovati je li to sretan izborni institut, ali činjenica je da ga zakon predviđa i da ga treba poštovati.
U nedjelju, 5. siječnja, 3.860.000 birača u Hrvatskoj i još 47 država odlučuje hoće li na čelu hrvatske države u idućih pet godina biti sadašnja predsjednica Grabar-Kitarović ili bivši premijer Milanović.
Novi čelnik države izabrat će se u 2. izbornom krugu s obzirom da u prvom, održanom 22. prosinca, nitko od 11 kandidata nije dobio potrebnu većinu glasova. Pobijedit će kandidat koji dobije najveći broj glasova birača koji su glasovali.