FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Završen EU projekt o učinkovitijoj zaštiti žena žrtava nasilja

Autor: Tamara Marinković

ZAGREB, 16. prosinca 2019. (Hina) - Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić izjavila je u povodu završetka EU projekta koji se bavio učinkovitijom zaštitom žena žrtava nasilja kako je u dvije godine analizirano oko 1200 pravomoćnih presuda koje su ukazale na sve slabosti sustava.

"U dvije godine projekta napravljeno je ono što nije u posljednjih 20 godina. Analizirano je oko 1200 pravomoćnih presuda, kaznenih i prekršajnih, jer smo željeli saznati kakva je naša penalna politika, na koji način procesuiramo počinitelje i jesu li nam žrtve dovoljno zaštićene po ishodu presuda, Rezultati su pokazali da žrtve nažalost nisu dovoljno zaštićene", izjavila je Ljubičić.

Nisu zadovoljne, pojasnila je, uvjetnim kaznama koje u prekršajnom postupku čine gotovo 80 posto slučajeva kao ni visinom određene novčane kazne te načinom tretiranja dvostrukog procesuiranja.

Ljubičić je istaknula kako se tijekom rasprava pojavilo niz otvorenih pitanja koje sada treba multidisciplinarno rješavati.

"Poruka je da nam je penalna politika iznimno niska, da se u velikom postotku uzimaju u obzir olakotne okolnosti koje dodatno olakšavaju situaciju počiniteljima. To su otvorena pitanja koja se trebaju multidisciplinarno rješavati", kazala je.

Ono što su sve stručne osobe zajednički istaknule, dodala je, jest da im je nužna kontinuirana razmjena mišljenja između policije, državnog odvjetništva i sudstva kako bi sinkronizirano djelovali da bude što više uspješnih sudskih postupaka na što manje odbacujućih tužbenih zahtjeva.

Maja Mamula, koordinatorica Ženske sobe ocijenila je kako se u Hrvatskoj ženama žrtvama nasilja još uvijek ne vjeruje te da nema dostatne političke volje da se napravi iskorak u zaštiti žena od nasilja.

"U Hrvatskoj je feimicid zadnjih nekoliko godina u padu, no slučaj svake ubijene žene pokazuje da imamo ozbiljan problem u Hrvatskoj", ističe. Dodaje kako najveći broj žena ubio sadašnjih ili bivših partner, što pokazuje da su femicidu prethodile stvari koje se lako daju prepoznati i biti putokaz za promjene.

U 80 posto slučajeva ubojstvu žene je prethodilo fizičko nasilje a u 70 posto je ono postojalo od ranije. U preko 60 posto slučajeve postojalo je oružje u obitelji i počinitelj je već ranije prijetio žrtvi, a u više od 50 posto slučajeva žrtva vjeruje da je počinitelj u stanju to napraviti.

Nema dostatne političke volje da se napravi pravi iskorak - od toga da moramo početi vjerovati ženama, do pomaka u praćenju slučajeva nasilja u obitelji i o femicidu kako bi izvukli ozbiljni zaključke, kao i raditi na sustavu edukacije svih koji rade sa žrtvom, kazala je Mamula.

U povodu završetka EU proejtka održana je i konferencija "Femicid- regionalni globalni izazovi".

(Hina) xmt yln

An unhandled error has occurred. Reload 🗙