"Načelno, EU se protivi sankcijama svakoj tvrtki EU koja se bavi legitimnom aktivnosti", rekao je u četvrtak europski povjerenik za trgovinu Phil Hogan. Njemačka, korisnica tog projekta koji će joj omogućiti udvostručenje isporuka jeftinog ruskog prirodnog plina, dodala je gospodarskim argumentima i liniju političke obrane.
"Odluke o europskoj energetskoj politici se donose u Europi, a ne u Sjedinjenim Državama. Načelno odbacujemo intrevencije i vanjske sankcije koje imaju izvanteritorijalne učinke", napisao je na Twitteru ministar vanjskih poslova Hieko Maas.
Ministarstvo gospodarstva je navelo da žali zbog odluke o sankcijama.
Carsten Schneider, dužnosnik socijaldemokratske stranke, saveznice konzervativaca Angele Merkel u vladi bio je još izravniji i rekao da su se "Sjedinjene Države sada vratile na Divlji zapad, gdje se primjenjuje jedino pravo jačega".
Konzervativni zastupnik Joachim Pfeiffer je rekao da se radi o "neprijateljskom potezu".
Plinovod koji bi teoretski trebao biti pušten u funkciju prije kraja godine treba prolaziti ispod Baltičkog mora i zaobići Ukrajinu. To je razbjesnilo Sjedinjene Države koje mjesecima prijete Europi sankcijama, ali i Kijev, Poljsku i baltičke zemlje zabrinute ruskim aspiracijama u Europi.
Te zemlje drže da će završetak tog plinovoda povećati ovisnost Europljana o ruskom plinu, što će pojačati utjecaj Moskve i oslabiti onaj Ukrajine, saveznice Zapada na područjima kojima prolazi veliki dio ruskog plina.