"Uvjereni smo da će Hrvatska napraviti izvrstan posao kao predsjedateljica EU-a", rekao je Varadkar.
Hrvatska predsjedanje preuzima početkom 2020., u godini kada bi se "brexit zaista mogao i dogoditi", dodao je irski premijer. Britanci izlaze na izbore 12. prosinca, a ako aktualni premijer Boris Johnson pobijedi i osvoji većinu, Varadkar vjeruje da će se "sporazum brzo ratificirati" i da to nije kraj.
"Tko god postane premijer i formira vladu, rado ćemo sjesti s njima, poslušati ih i raditi s njima", kaže Varadkar i dodao da bez obzira na rezultat izbora može reći Ircima da "neće biti tvrde granice između Irske i Sjeverne Irske".
"Brexit ne završava izlaskom Ujedinjenog Kraljevstva iz EU-a već samo prelazi u sljedeću fazu. Uslijedit će pregovori o trgovini, sigurnosti i političkom partnerstvu s UK-om", rekao je Vardakar.
"Očekujemo da se relativno brzo ratificira sporazum o povlačenju i pokrenemo pregovore o budućim odnosima", rekao je Plenković i podsjetio da Michael Barnier u slučaju brexita postaje pregovarač za buduće odnose EU-a i Ujedinjenog Kraljevstva.
Ujedinjenom Kraljevstvu je odobrena još jedna odgoda brexita do 31. siječnja.
Plenković smatra da je postizanje dogovora o budućim odnosima do kraja sljedeće godine "vrlo ambiciozno", ali ne i nemoguće jer "gdje ima volje, ima i načina".
Premijeri dviju članica Unije razgovarali su još o Višegodišnjem financijskom okviru 2021.-2027., europskom proširenju i perspektivi zemalja jugoistočne Europe koje će također biti u fokusu hrvatskog predsjedanja.
"Europski proračun treba biti prikladan i podržavati dugotrajne uspješne politike poput kohezijske, kao i zajedničku poljoprivrednu politiku koja je vrlo važna za naše ruralne zajednice", naglasio je Varadkar.