Pad populacije pčela u proteklim godinama povezan je s upotrebom pesticida u poljoprivredi. Pčele igraju važnu ulogu u oprašivanju usjeva pa je njihovo ugibanje potaknulo zabrinutost za gospodarstvo i za opskrbu hranom.
Članice EU-a zabranile su prošle godine upotrebu na otvorenom pesticida klotianidina, imidakloprida i tiametoksama zbog štetnog utjecaja na centralni živčani sustav insekata, uključujući pčele.
Tom će popisu biti dodan i tiakloprid, nakon današnje odluke panela stručnjaka koji predstavljaju 28 zemalja EU-a, objavila je na Twitteru europska agencija za sigurnost hrane EFSA.
"Tiakloprid: zemlje-članice prihvatile su naš prijedlog da se (iz upotrebe) u EU povuče taj neonikotinoid zbog neprihvatljivih rizika za (ljude, pčele i vodu)", napisala je EFSA na Twitteru.
Agencija je objavila analizu te supstance u siječnju ove godine, posebno naglašavajući zabrinutost zbog njezina prodiranja u podzemne vode. Zaključeno je ujedno da nema dovoljno podataka da bi se procijenio rizik koji izloženost ostacima te tvari predstavlja za ljude, kazala je glasnogovornica agencije.
Nemoguće je procijeniti i rizik za ptice, sisavce, vodene organizme, pčele i biljke koje nisu cilj njegove primjene, dodala je.
Prema EK, važeća dozvola njemačkog kemijskog diva BASF-a za upotrebu tiakloprida istječe krajem travnja iduće godine.