Po riječima predsjednice CEPOH-a Branke Ilakovac, procjenjuje se da se u Hrvatskoj godišnje baci oko 380 000 tona hrane.
Prema istraživanju, provedenom u Hrvatskoj na 350 ispitanika, nejestivi dijelovi hrane čine tek 11 posto otpada.
Najviše se baca voća i povrća, oko 45 posto, slijede ga pekarski proizvodi s oko 9 posto, a najmanje se bacaju riba, oko 3 posto i kolači oko 2 posto.
Akcija je počela na Tržnici Dolac gdje je postavljen štand s infromativnim i edukativnim lecima o recikliranju, pravilnom skladištenju, planiranju nabavke, sve radi smanjenja količine otpada od hrane.
Ilakovac je poručila da su informiranje i edukacija građana iznimno važni u procesu smanjenja količina bačene hrane jer po količinama, u EU i u Hrvatskoj, prednjače kućanstva.
"Svijest građana o važnosti odvojenog prikupljanja otpada u Hrvatskoj nije visoka, a otpad od hrane čini velik dio komunalnog otpada. Čak 53 posto otpada hrane proizvode kućanstva". izvijestila je.
Našalivši se, Ilakovac je poručila da se u kupovinu namirnica ne treba ići gladan jer se tako često kupi prevelika količina koju kućanstvo ne može iskoristiti pravodobno.
"Zbog svog sastava i razgradnje taj otpad ispušta velike količine metana, što je izuzetno štetno za okoliš. Nužno je smanjiti količine otpada u čemu uvelike pomaže prevencija i preraspodjela viškova, što nalaže europska hijerarhija gospodarenja otpadom od hrane", poručila je Ilakovac.