"Nadležne institucije, uključujući i pravosudne, pozivamo da predano rade svoj posao, a potencijalne posvojitelje djece iz inozemstva na veliku odgovornost u cijelom postupku posvojenja i ispitivanju porijekla svoje djece", stoji u priopćenju udruge.
Pritom podsjećaju na nedavnu vijest o trgovini s novorođenčadima siromašnih trudnica iz Bugarske, koju su organizirali jedan grčki odvjetnik i neonatolog.
"Oni su od siromašnih trudnica kupovali djecu uvjeravajući ih da će biti dana na posvojenje, što je nezakonito i kažnjivo jer predstavlja trgovinu djecom. Duboko nas uznemiruje kriminal te vrste i činjenica da se događa uz zlouporabu pojma 'posvojenje' ", upozorila je članica Upravnog odbora Adopte Diana Topčić-Rosenberg.
Njihova želja za roditeljstvom i dugo čekanje na mogućnost posvojenja u Hrvatskoj mogu ih navesti da se upuste u kontakte s organizacijama koje nemaju ovlaštenja nadležnih tijela zemalja iz kojih se djeca posvajaju, a koje nisu potpisnice Haške konvencije o posvojenju, kaže Topčić-Rosenberg.
Podrazumijeva se kako je najbolji interes djeteta da od posvojitelja jednog dana sazna kako je došlo k njima te mu omogućiti pristup kulturi i jeziku zemlje njegova podrijetla i bioloških roditelja.
Iz udruge naglašavaju kako sve sumnjive slučajeve prijavljuju nadležnim institucijama.
Prethodno su upozorili institucije na posvajanje djece iz afričkih zemalja, poput Demokratske Republike Kongo, koja nije potpisnica Konvencije o zaštiti djece i suradnji u vezi s međudržavnim posvojenjem. Stoga postoji realna opasnost da su neka posvojenja iz te zemlje provedena suprotno odredbama Konvencije.