"Sukladno informacijama koje posjedujemo, smatramo da nove carine koje bi SAD uveo za proizvode iz Hrvatske neće imati značajnijeg direktnog utjecaja na hrvatski izvoz u SAD, niti će direktno značajnije utjecati na hrvatsko gospodarstvo", ističu iz Komore na Hinin upit o utjecaju novih carina na hrvatsko gospodarstvo.
Naime, kako navode, iako će pojedinim poslovnim subjektima otežati pristup američkom tržištu, što je u svakom slučaju negativna konotacija, više carine za Hrvatsku su uvedene prvenstveno za prehrambene proizvode (razne vrste sireva, svinjetinu, sokove, jogurt, razne vrste voća) koji ne predstavljaju najznačajnije stavke u strukturi hrvatskog izvoza u SAD.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, hrvatski izvoz u SAD u 2018. godini iznosio 403,9 milijuna dolara, a uvoz 213,8 milijuna dolara.
Nakon što je Svjetska trgovinska organizacija (WTO) u srijedu odobrila američke kaznene carine na uvoz iz SAD-a u vrijednosti 7,5 milijardi dolara zbog nepropisnih europskih subvencija Airbusu, Washington je najavio carine od 25 posto na uvoz prehrambenih proizvoda iz Europske unije.
Carine će prema listi koju je objavio Ured američkog trgovinskog predstavnika obuhvatiti široku lepezu prehrambenih proizvoda, uključujući mlijeko i mliječne proizvode, meso, voće, sokove, vino i viski.
SAD planira cariniti po stopi od 25 posto i uvoz određenih prehrambenih proizvoda iz Hrvatske, uključujući mlijeko i mliječne proizvode, svinjetinu i prerađevine od svinjskog mesa, školjke, mandarine, šljive, trešnje, breskve, kruške, te voćne i povrtne sokove, uz izuzetak soka od rajčica.
U Washingtonu planiraju uvesti i carine od 10 posto na uvoz zrakoplova iz EU-a.
Europski proizvođači hrane upozoravaju da će im carine prouzročiti veliku štetu.