Proučavajući obitelji desetljećima obuhvaćene istraživanjem znanstvenici su utvrdili da je polovica djece pušača obuhvaćenih istraživanjem bila izložena dimu najmanje polovice kutije odnosno 10 cigareta dnevno a uz porast izloženosti dimu po svakoj kutiji dnevno rizik djece za razvoj atrijske fibrilacije u odrasloj dobi porastao je 18 posto.
Mali dio rizika za atrijsku fibrilaciju u odrasloj dobi bio je povezan s time da djeca pušača imaju tendenciju postati i sami pušači kad odrastu, naveli su autori studije u časopisu Journal of the American College of Cardiology.
“Pušenje ima nenamjeravane i nepredviđene posljedice koje se ranije nisu razmatrale kao dio ukupnih negativnih posljedica pušenja”, kazao je dr. Gregory Marcus, voditelj studije sa sveučilišta Kalifornija u San Franciscu.
“To otkriće pokazuje kako ponašanje roditelja i izloženost mogu utjecati na njihovu djecu na načine koji neće postati očigledni do njihove odrasle dobi”, kazao je Marcus.
Za potrebe studije znanstvenici su proučili prikupljene podatke o 2816 djece i najmanje jednog njihova roditelja. Utvrdili su da je 82 posto djece bilo izloženo pasivnom pušenju roditelja barem u jednom dijelu djetinjstva.
Ukupno je 404 djeteta ili njih 14,3 posto razvilo atrijsku fibrliaciju tijekom sljedeća najmanje četiri desetljeća.
Izloženost pasivnom pušenju uz roditelje pušače bila je povezana s 34 posto većim rizikom da će djeca postati pušači, navode znanstvenici u časopisu Journal of the American College of Cardiology.
A to što su djeca postala pušači 'objasnilo' je 17 posto povećanog rizika od atrijske fibrilacije povezane s pušenjem roditelja.
Atrijska fibrilacija povećava rizik od tromboze i moždanog udara.
Rezultati studije pružaju roditeljima dodatne razloge za prestanak pušenja, kaže Marcus.