E- cigarete, koje su prema nedavnom izvješću Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) neosporno štetne, sve su popularnije nakon što su se pojavile sredinom 2000-ih godina.
Američki predsjednik Donald Trump je obećao zabranu aromatizirnaih cigareta na saveznoj razini nakon smrti sedam pušača od teških plućnih bolesti u Sjedinjenim Državama.
U Europi e-cigareta podliježe istim zakonima kao i klasična - uz zabranu prodaje mlađima od 18, zabranjeno je njihovo uživanje u javnim prostorima i ograničeno im je oglašavanje.
Neke zemlje, među kojima Rumunjska i Bugarska dopuštaju e-cigarete u javnim prostorima.
Europska komisija mora podnijeti izvješće do 20. svibnja 2021.kako bi se eventualno izmijenila direktiva koja je trenutno na snazi. Ona ograničava količinu nikotina u e-cigaretama i tekućina za punjenje te zabranjuje neke aditive, na temelju raspoloživih znanstvenih informacijama o učincima elektroničke cigarete.
Za pravila o aromama i tekućinama za punjenje bez nikotina odgovorne su države članice.
Indija je u srijedu zabranila proizvodnju, uvoz i prodaju e-cigareta, u javnozdravstvenoj odluci koja će pogoditi planove za širenje na indijsko tržište kompanija poput Juul Labsa i Philipa Morrisa.
Zabrana će se naknadno razraditi posebnom uredbom. Zasad se zna da će uključivati kaznu za prekršitelje od tri godine zatvora, no nejasno je hoće li se zabraniti i upotreba e-cigareta.