U Europskoj uniji sezonski prilagođen broj zaposlenih povećan je u drugom kvartalu za blago naviše revidiranih 0,3 posto u usporedbi s prethodnim tromjesečjem, kada je zabilježio isti postotni rast, pokazali su najnoviji izračuni Eurostata. Prva procjena za drugi kvartal pokazivala je rast od 0,2 posto.
U eurozoni je broj zaposlenih u istom razdoblju porastao 0,2 posto, upola slabijim tempom nego u prva tri ovogodišnja mjeseca, potvrdio je Eurostat prvu procjenu objavljenu sredinom kolovoza.
Među zemljama EU-a čijim su podacima raspolagali u Eurostatu najveći rast broja zaposlenih na kvartalnoj razini zabilježen je u Grčkoj i na Cipru, za po 0,7 posto. Slijede Poljska i Slovenija, s rastom za po 0,6 posto, te Italija, s 0,5-postotnim rastom.
Hrvatska je pak u drugom tromjesečju prema Eurostatu dostupnim podacima zabilježila najveći pad sezonski prilagođenog broja zaposlenih među zemljama EU-a, za 1,6 posto u odnosu na prvo tromjesečje, kada je njihov broj porastao dva posto.
Uz Hrvatsku, najveći pad broja zaposlenih na kvartalnoj razini zabilježen je još u Latviji, za 1,1 posto, te u Irskoj i Portugalu, za po 0,6 posto, pokazuje Eurostatovo izvjeće.
Temeljem sezonski prilagođenih podataka, u Eurostatu procjenjuju da je u drugom kvartalu u 28-članom EU bilo zaposleno 241,4 milijuna ljudi, od čega 160 milijuna u eurozoni - najviše otkada su počeli pratiti te podatke.
Time je broj zaposlenih u eurozoni porastao za 11,2 milijuna, a u 28-članom EU za 17,3 milijuna u odnosu na najniže razine nakon financijske krize, zabilježene u drugom tromjesečju 2013. godine u eurozoni, te u prvom kvartalu iste godine u EU.
U usporedbi s istim prošlogodišnjim kvartalom, prema sezonski neprilagođenim podacima, broj zaposlenih u EU u drugom je tromjesečju bio veći za jedan posto, a u eurozoni za blago naviše revidiranih 1,2 posto, pokazale su najnovije procjene Eurostata. Prva procjena za eurozonu pokazivala je rast od 1,1 posto.
U Hrvatskoj je sezonski neprilagođen broj zaposlenih u drugom kvartalu bio veći za 0,4 posto u odnosu na isto tromjesečje prošle godine. U prvom ovogodišnjem kvartalu porastao je za 2,7 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, pokazalo je izvješće Eurostata.
U istom je izvješću europski statistički ured potvrdio procjene kvartalnog rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) u razdoblju od travnja do lipnja, prema kojima je stopa rasta u EU i eurozoni u odnosu na prva tri ovogodišnja mjeseca iznosila 0,2 posto.
Blago je pak, za po 0,1 postotni bod, podigla procjene rasta BDP-a na godišnjoj razini za oba područja - na 1,2 posto u eurozoni i 1,4 posto u EU.