Voditeljica tribine, književnica Ana Horvat zamolila je svoje goste da se sami predstave, a nakon glazbene pauze gošće-pjesnikinje pročitale su pjesme u izboru voditeljice.
Foto: Sudionici jubilarne 30. tribine Razgovori s pjesnikinjom (redom slijeva na desno): pjesnikinja Jasminka Domaš, voditeljica tribine književnica Ana Horvat, glazbeni gost Vladimir Georgev (stoji) i pjesnikinja Mirjana Sačer Bobanac.
Pjesnikinja Jasminka Domaš diplomirana je politologinja te magistra biblijskog i suvremenog judaizma. Radila je na Hrvatskom radiju kao vanjskopolitička komentatorica zbivanja na Bliskom istoku i posebice terorizma, predaje judaizam na Filozofskom fakultetu i Fakultetu religijskih znanosti i gost je profesor na sustavnom studiju duhovnosti. Često se pitala kada i kako pisati jer je prvenstveno novinarka, a tek onda pjesnikinja. Do sada je izdala 20-ak knjiga i pet zbirki poezije te druge vrste literature. Napisala je trilogiju "Kronike židovskih obitelji" za koju je dobila i nagradu. Jedna je od utemeljiteljica Židovske vjerske zajednice Bet Israel u Hrvatskoj.
Foto: Pjesnikinja Jasminka Domaš s voditeljicom tribine Anom Horvat.
Pjesnikinja Mirjana Sačer Bobanac za sebe je rekla da je "napravila malo", ali kada je "napravila 'Štagalj'", život joj se "počeo odvijati na tom tlu". Svoju prvu zbirku objavila je 2011. u Sisku i u pripremi ima još dvije zbirke poezije. Objavljuje u raznim skupnim knjigama, a za svoj pjesnički rad je 2016. dobila plaketu "Mihovil Pavlek Miškina" Hrvatskog sabora kulture. Radeći na recepciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu mnogo je naučila o umjetnosti jer je susretala i upoznala mnoge značajne svjetske i domaće umjetnike. U Kostanju od 1994. godine organizira manifestaciju "Susreti u Štaglju" primjenjujući stečena kazališna iskustva, a umjetnici iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Slovenije i šire rado se odazivaju njezinim pozivima da nastupe u simpatičnom prostoru starog seoskog štaglja. U "Susretima u štaglju" zajednički nastupaju renomirani umjetnici i amateri, odrasli i djeca pod motom "Drukčije je isto!" pri čemu se misli na različitosti koje povezuju ljude - osobe s invaliditetom, autizmom ili drugim hendikepom.
Foto: Pjesnikinja Mirjana Sačer Bobanac s voditeljicom tribine Anom Horvat.
Glazbenog gosta Vladimira Georgeva šira javnost poznaje kao člana grupe "Plava trava zaborava", surađivao je s poznatim stranim glazbenicima, a nalazi se i u kanadskoj Sobi slavnih.
Foto: Glazbeni gost tribine Vladimir Georgev.
Nakon glazbenog predaha, uslijedio je prvi blok razgovora s pjesnikinjama na temu sjećanja i zaborava, utječe li pisanje na budućnost i treba li pisati o nečemu što se nije dogodilo te kako i kada pišu i treba li pisati iz iskustva njegovanjem "ispravnog pamćenja".
Pjesnikinja Jasminka Domaš kaže da je "sjećanje varljivo" ali ipak "najveći broj pjesama nastaje iz jakih dojmova - bilo lijepih ili manje lijepih" ali da su pjesnici "božanstveni". Piše u stanju opuštenosti i smatra da svjesno ili podsvjesno pjesnik želi ostaviti trag o sebi. Kad pjesmu napiše jednostavno ju "strpa u ladicu" i kad ih pregledava onda shvati - "to sam ja". Vjeruje da se mogu "osjetiti događaji koji dolaze" te da pjesnici ponekad pišu na "nemogući način", kao da ih "stiže budućnost".
Foto: Voditeljica tribine u društvu svojih gošći-pjesnikinja.
Pjesnikinja Mirjana Sačer Bobanac mišljenja je da jedno bez drugog ne može. "To je slično kao kad koža pamti vodu na sebi. Ta se voda 'stinja', kristalizira se i pišući tu vodu dižemo ju iz zaborava", kazala je Sačer Bobanac. O 'proricanju' budućnosti pisanjem pjesama, rekla je da joj se zaista nešto i dogodilo od onoga što je napisala. Smatra da treba pisati i iz iskustva i iz pamćenja jer je sve to "nesvjesnost".
Nakon nove glazbene pauze, pjesnikinje su pročitale po dvije pjesme u vlastitom izboru nakon čega se poveo razgovor o posebnostima svake pjesnikinje.
Mirjana Sačer Bobanac govorila je o "Susretima u Štaglju". Kako je 30 godina provela radeći u Hrvatskom narodnom kazalištu na recepciji, družila se s glumcima i bila je njihov "tajni pretinac" za prenošenje poruka i priča i puno naučila o kazalištu. Kada je u mjestu Farkaševac pronašla stari štagalj nastala je ideja o "Štaglju" kao mjestu kulturnih zbivanja. U Štaglju su nastupili brojni domaći i strani glumci, pjevači, pjesnici, slikari, a prošle, 2018. godine, u Štaglju je izvedena i "Grofica Marica".
Jasminka Domaš, koja se inače u mašti voli 'dopisivati' s drugim piscima, suosnivačica je židovske vjerske zajednice Bet Israel i pojasnila da postoji unutar židovske vjere postoji više židovskih zajednica, a Bet Israel je jedna od njih i osnovana je u skladu sa zakonskim odredbama. Bet Israel održava svoje službe na koje dolaze i Židovi iz raznih kibuca zemlje i svijeta. O judaizmu je napisala mnogo, a kad se susretne s pripadnicima vjerske zajednice iz svijeta kao novinarku-analitičarku ju zanima što se u njihovim zemljama događa. Govorila je i o holokaustu i o međusobnoj povezanosti Židova. "Ono što povezuje Židove je briga za opstanak, a razna ubojstva su samo dokaz da se ljudska priroda ne mijenja", kazala je Domaš i dodala da je o tom problemu napisala tri knjige "da se ne zaboravi".
Foto: I na 30. tribini posjetitelji su tražili mjesto više u antikvarijatu Jesenski i Turk u zagrebačkoj Preradovićevoj.
Čitanjem najdražih pjesama i druženjem pjesnikinja s posjetiteljima i kušanjem domaćeg kruha i sira iz "Štaglja" završena je jubilarna 30. tribina Razgovora s pjesnikinjom čiji će nastavak uslijediti nakon ljetne stanke, a posebna tribina - posvećena svim dosadašnjima, održat će se u Maloj dvorani Lisinski koncem rujna.
Izvor: HinaOTS
- end - -