Savjetnik "David Frost je u Bruxellesu gdje će se sastati s glavnim dužnosnicima i osobno im prenijeti premijerovu poruku", rekao je glasnogovornik britanske vlade. Kako navodi Bruxelles, zapravo će se sastati sa savjetnicima predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera i sa savjetnicima glavnog pregovarača EU-a za brexit, Michela Barniera.
Poruka u kojoj je sažeto stajalište Borisa Johnsona o brexitu je sljedeća: "Ujedinjeno Kraljevstvo će 31. listopada napustiti EU, bez obzira na okolnosti. Svim silama ćemo se truditi da postignemo dogovor, ali se sigurnosni mehanizam mora ukloniti. Ako se ne dogovorimo, morat ćemo očito otići bez dogovora".
"Sigurnosni mehanizam" ("backstop" na engleskom) je posljednje rješenje koje bi trebalo spriječiti povratak fizičke granice na irskom otoku, gdje bi granica duga 500 km, koja britansku pokrajinu Sjevernu Irsku dijeli od Republike Irske, bila jedina kopnena granica između EU-a i Ujedinjenog Kraljevstva.
Taj mehanizam, predviđen ugovorom o istupanju iz EU-a koji su potpisali bivša britanska premijerka Therasa May i Bruxelles, sastoji se u uspostavi "jedinstvenog carinskog područja" koje bi obuhvaćalo EU i UK. Cilj mu je očuvati mirovni sporazum potpisan 1998. kojim je zaustavljen tridesetogodišnji sukob u Sjevernoj Irskoj, ali i cjelovitost jedinstvenog europskog tržišta.
To bi rješenje, prema sporazumu, trebalo biti privremeno dok se ne pronađe drugo rješenje.
Ta odredba, koja je veoma osporavana u Britaniji, uvelike je pridonijela trostrukom odbijanju dogovora o izlasku iz Unije u britanskom parlamentu i na kraju odlasku May, koja je 24. srpnja prepustila premijersko mjesto Johnsonu.
Bruxelles je pak već prije ocijenio "neprihvatljivim" Johnsonove zahtjeve da se ponovo pregovara o ugovoru o brexitu, zaključenom u studenome nakon 17 mjeseci pregovaranja.