Kad policija priča o domovima obično se to povezuje s provalama, no sad je riječ o tihom provalniku bez mirisa, okusa i boje, upozorila je na konferenciji za novinare voditeljica Službe za izvještajnu analitiku i odnose s javnošću zagrebačke policije Marija Goatti.
Dodala je kako su ljetni mjeseci pravo vrijeme za upozoriti građane na rizik 'uradi sam' rješenja i preporučiti im da za sve vezano uz instalacije i plin angažiraju stručnjake.
Voditelj Službe prevencije zagrebačke policije Velimir Tišma rekao je da policajci tijekom svojih postupanja svjedoče slučajevima trovanja ugljičnim monoksidom koji ponekad završavaju smrtnim posljedicama.
U posljednje četiri godine na području zagrebačke policije evidentiran je 31 slučaj trovanja, a u samom gradu 25. Svake godine u prosjeku jedna osoba umre od posljedica trovanja.
Cilj kampanje je osvijestiti građane i upozoriti ih da je plin bez mirisa, boje i okusa te je zbog tih karakteristika zaradio nadimak "tihi ubojica".
Voditelj Službe tehničke podrške GPZ-a Dubravko Duvančić rekao je da se u posljednjih nekoliko godina većina slučajeva povrata dimnih plinova i trovanja dogodila zbog istodobnog rada kuhinjske nape i atmosferskog bojlera koji koristi zrak iz prostorije u kojoj je smješten.
Do povrata dima u kojem je smješten bojler dolazi kad se poremeti sustav dobave zraka s obzirom da atmosferski bojler koristi zrak iz prostorija u kojoj je smješten, a dim odvodi van kroz dimnjak.
Opasnost predstavlja kuhinjska napa koja s istodobnim radom bojlera utječe na stvaranje podtlaka u stanu, odnosno povrat dimnih plinova. Ako korisnik ima napu serviseri trebaju ugraditi uređaje koji isključuju istovremeni rad bojlera i nape.
Na podtlak utječu i ventilatori u kupaonici, a opasnost predstavlja i ugradnja PVC ili aluminijske stolarije jer u slučaju istodobnog rada nape i bojlera dolazi do stopostotnog povrata dimnih plinova.
Korisnici znaju kako se koristi bojler, ali ne znaju njihova djeca pa ne paze da ne smiju istodobno raditi bojler i kuhinjska napa. Ugroženi su i podstanari koji nemaju kulturu uporabe plina, kazao je Duvančić. Po njegovim riječima jedino rješenje su novi kondezacijski bojleri. Tu su međutim problematične zgrade jer je potrebno mijenjati dimnjak pa svi korisnici u isto vrijeme moraju zamijeniti i bojler.