EU je stala uz Ukrajinu i protiv Rusije nakon prosvjeda na Majdanu 2014. kojima je svrgnut dotadašnji proruski predsjednik i instalirani prozapadni čelnici koji žele da se Ukrajina u konačnici pridruži europskom bloku. Nakon što je Rusija 2014. anektirala Krim, podržavajući i proruske separatiste u istočnoj Ukrajini, EU je uveo sankcije Rusiji, a Ukrajini šalje financijsku pomoć u milijardama eura.
Bruxelles, međutim, traži da Kijev ustraje u uvođenju reformi i borbi protiv okorjele korupcije.
EU je obećao 119 milijuna eura nove novčane pomoći Ukrajini, posebice namijenjene malom poduzetništvu u regiji Azovskog mora koja je prošle godine postala nova užarena točka u sukobu Ukrajine i Rusije. Ukrajinu očekuje još dodatnih 500 milijuna eura, pod uvjetom da provede reforme. Od 2014., Ukrajina je primila 3,3 milijarde eura pomoći od EU-a.
Predsjednik Europskog vijeća i predsjednik Europske komisije sastali su se s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskijem i potvrdili da sankcije Moskvi ostaju na snazi.
"Prije nekoliko dana, EU je jednoglasano produljio gospodarske sankcije Rusiji u narednih šest mjeseci. One će ostati na snazi sve dok se sporazum iz Minska u potpunosti ne provede", kazao je Tusk.
Također je rekao da u "vremenu političke tranzicije u EU i Ukrajini treba braniti proeuropski duh u Ukrajini i proukrajinski duh u Europi".