Riječ je uglavnom o herbicidima, ali zabranjeni su i neki insekticidi te fungicidi.
Od 374 glavnih agensa koje je u 2016. bilo dopušteno rabiti u SAD-u, njih 72 bila su zabranjena u Europskoj uniji.
Posebno se ističu dva proizvoda koje je zabranjeno koristiti i u Europskoj uniji i Kini i Brazilu. Prvi je parakvat koji je iz Europe prognan još 2007, a drugi neurotoksični insekticid phorate čiju je uporabu raspršivanjem iz zraka zabranila država New York.
Nasuprot tome, Sjedinjene Države brane uporabu dva ili tri pesticida koji su dopušteni u drugim zemljama.
"U početku američki regulator dobro je radio", kaže autor studije Nathan Donley, znanstvenik iz nevladine udruge, Centra za biološku raznolikost o američkoj Agenciji za zaštitu okoliša (EPA).
Utemeljena 1970., EPA je brzo zabranila pojedine pesticide, ali mnogi Amerikanci ne shvaćaju da više ne žive u tom vremenu, objašnjava Donley.
"Oni ne shvaćaju u kojoj mjeri danas SAD zaostaje", a razlog za loš rad regulatora nije prvenstveno demokratska ili republikanska stranka, već utjecajni lobiji proizvođača pesticida.
"Kada EPA donosi odluke koji se ne sviđaju poljoprivrednom sektoru, nađe se u teškoj političkoj situaciji, jer je "američki Kongres taj koju odlučuje o proračunu iz kojeg se financira EPA", a na odluke kongresnika utječu lobiji.