Šesnaest srednjoeuropskih i istočnoeuropskih država, uključujući 11 članica EU-a je sudjelovalo na summitu s Kinom u travnju, tijekom kojega su rekli da će povećati trgovinu i osigurati podršku za velike prekogranične infrastrukturne projekte.
Područje je dio kineske inicijative "Jedan pojas, jedan put" kojom se namjerava spojiti Kinu, morskim i kopnenim putem, s jugoistočnom i središnjom Azijom, Bliskim istokom, Europom i Afrikom.
Francuska i Njemačka se protive takvim neovisnim potezima, jer strahuju da bi se Europa mogla činiti neujedinjenom u vrijeme kada EU pokušava stvoriti obrambenu strategiju prema Kini.
Francuski je ministar financija Bruno Le Maire u utorak pred novinarima u Parizu kritizirao "pregovore šesnaest država s istoka s Kinom, dok EU paralelno pregovara s Pekingom".
Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto je odbacio takve kritike, rekavši da Njemačka i Francuska puno više posluju s Kinom nego srednjoeuropske države te često izravno pregovaraju s Pekingom.
"Postoji štetno licemjerje u Europskoj uniji kada je Kina u pitanju", rekao je Szijjarto Reutersu na marginama sastanka OECD-a u Parizu.
"Jedanaest država članica iz srednje i istočne Europe predstavljaju 9,9 posto trgovine EU-a s Kinom"
"Kada se njemačka kancelarka i francuski predsjednik sastanu s kineskim vodstvom, nitko ne smatra da je to problem", dodao je.
"Nitko ne postavlja pitanje o tome kako je moguće da prodaju 300 zrakoplova Kini, što je više od cjelokupne trgovine 11 srednjoeuropskih država s Kinom", zaključio je.