Tranzit će biti nastavljen nakon što mađarska strana potvrdi da je spremna primati rusku naftu, poručili su iz Ukrajine.
Isporuke ruske nafte cjevovodom Družba u Europu obustavljene su nakon onečišćenja organskim kloridom koje može prouzročiti oštećenja na rafinerijama.
Poljska, Njemačka, Ukrajina i Slovačka obustavile su uvoz sjevernim krakom cjevovoda Družba, čime je obustavljen dotok nafte poljskim rafinerijama u vlasništvu poljskog PKN Orlena i Grupe Lotos, kao i postrojenjima u Njemačkoj, u vlasništvu Totala, Shella, Enija i Rosnefta.
Rusija je krajem prošlog tjedna najavila da izvoz čiste nafte biti obnovljen najkasnije početkom lipnja a iz mađarske naftne i plinske grupe MOL objavili su prije tjedan dana da su primili prve pošiljke za potrebe testiranja rafinerijske opreme.
U međuvremenu su francuska naftna tvrtka Total i talijanski ENI obustavili plaćanje zagađene nafte ruskim kompanijama koje su je prodale, uključujući Rosneft i Surgut, objavio je u ponedjeljak Reuters, pozivajući se na neimenovane izvore u trgovinskim krugovima..
Total i ENI bit će spremni plaćati pošiljke kada budu poznati razmjeri onečišćenja i platit će čistu naftu nakon obnove isporuke, navode izvori.
"Zašto bi itko plaćao takvu naftu? To zapravo i nije nafta a nitko u Rusiji nije u stanju ponuditi jasno objašnjenje tko će kome platiti odštetu i kada", izjavio je upućeni izvor.
Milijuni barela onečišćene nafte već tjednima stoje u cjevovodima a plaćanje je trebalo početi sredinom prošlog tjedna.
Zapadni kupci teoretski mogu odbiti platiti kupljenu naftu za koju nisu znali da je onečišćena jer svaki ugovor uključuje i certifikat kvalitete a on će pokazati da nafta ne zadovoljava utvrđene standarde.
Problem je što su isporuke cjevovodom Družba regulirane ruskim zakonima prema kojima je plaćanje obavezno a ako kvaliteta nafte nije zadovoljavajuća, uplata mora biti popraćena zahtjevom za isplatom odštete. Obrada takvih zahtjeva može pak trajati mjesecima pa i godinama.
"Naša je pozicija jasna. Zapadne kompanije moraju platiti i potom podnijeti zahtjev za odštetom koji možemo rješavati naknadno", ističe izvor zadužen za trgovinu u jednom velikom ruskom proizvođaču nafte.
Ruski proizvođači već su za naftu izvezenu u travnju platili matičnoj državi namete, uključujući izvozne carine i naknade za vađenje minerala i sada su pod pritiskom da ishode od kupaca očekivani novac.
U Totalu, Eniju, Rosneftu i Surgutneftegazu nisu odgovorili na upit Reutersa da komentiraju problem s plaćanjem.
Prošlog su tjedna iz Enija priopćili da "do sada nijedna kompanija nije preuzela odgovornost za plaćanje odštete zbog smanjenja kapaiteta, što utječe i na rafineriju u (njemačkom) Schwedtu, u kojoj Eni ima 8-postotni udio".
Bjelorusija je procijenila da je onečišćeno oko devet milijuna barela nafte, vrijednih u normalnim okolnostima nekih 500 milijuna dolara prema sadašnjim cijenama.
"Posrijedi je vjerojatno najveći poremećaj u opskrbi ruskom naftom u povijesti. Nafta se isporučivala Družbom i za vrijeme Praškog proljeća 1969. godine i tijekom raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine", naglašava drugi neimenovani izvor.
Iz Bjelorusije su procijenili da će se čista nafta početi isporučivati u Europu tek za nekoliko mjeseci.