Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar je istaknuo da je naša obaveza da se ne zaboravi te se u proteklih nekoliko godina stavio naglasak na mlade, na osnovnoškolce i srednjoškolce, promocijom pilota kao zanimanja, ali i edukacijom o istini o Domovinskom ratu i herojskom Perešinovom činu koji je zrakoplovom preletio u Klagenfurt. Pohvalio je potez hrvatske diplomacije koja je taj zrakoplov vratila u Hrvatsku.
„Ovo je veliki dan ne samo za Rudija i obitelj, nego za sve branitelje, za čitavu državu. Mi smo dobili još jedan dodatan zamašnjak u svemu ovome što radimo“, rekao je Kolar.
Spomenuo je kako je želja bila da taj MIG bude izložen na zabočkom aerodromu, no da zbog niza razloga, a ponajprije tehničkih, to nije bilo moguće.
„Činjenica je da će biti izgrađen vojni muzej gdje će taj MIG biti izložen. Mi ne odustajemo od ideje da jedan MIG bude postavljen na zabočkom aerodromu i u razgovoru s ministrom obrane Krstičevićem i obitelji vjerujem da ćemo doći do dobrog zajedničkog rješenja“, kazao je župan Kolar.
Ljerka Perešin, Rudolfova supruga, zahvalila je Krapinsko-zagorskoj županiji i Općini Gornja Stubica na razvoju manifestacije koja je u 22. izdanju po broju letjelica najveći aeromiting na ovim područjima, s međunarodnim sudjelovanjem. Zahvalila je i „tihoj diplomaciji“ na vraćanju zrakoplova u Hrvatsku.
„Da je bilo više eksponirano, možda se to ne bi ostvarilo jer moramo biti svjesni da postoji i druga strana koji bi mogla to opstruirati“, rekla je Perešin te pozvala građane da dođu pogledati Rudolfov MIG u nedjelju ispred Ministarstva obrane u Zagrebu, ali i tijekom cijelog svibnja.
„Vjerovala sam u povratak zrakoplova. Nisam znala kad, ali sam znala da ne može biti drugačije. Nemojte u medijima govoriti da je Rudi ukrao avion. Nije. On je samo otišao s onim što je naše. Svi smo mi izdvajali za tadašnje zrakoplovstvo“, istaknula je Ljerka Perešin na konferenciji za novinare u Gornjoj Stubici te se osvrnula i na pitanje znakovlja na tom zrakoplovu.
„Na tom avionu postoji znakovlje koje mi više nemamo. Međutim to znakovlje na njemu mora ostati jer je to dio naše povijesti, naša prošlost. To je znakovlje kojem je moj suprug rekao bezuvjetno NE“, poručila je Perešin.
Program 22. Susreta za Rudija predstavio je načelnik Općine Gornja Stubica Jasmin Krizmanić najavivši da će početi u petak predavanjima za srednjoškolce, a u subotu za osnovnoškolce. U petak će biti otvorena izložba posvećena Rudolfu Perešinu, a u subotu će se održati memorijalni nogometni turnir te Mala škola zrakoplovstva, uz predavače Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i zagrebačkog Zrakoplovno-tehničkog saveza Rudolf Perešin.
„I u petak i u subotu u sportskom će centru biti postavljen simulator letenja HRZ-a zahvaljujući kojem će učenici, ali i ostali zainteresirani građani, moći vidjeti kako se upravlja MIG-om“, rekao je Krizmanić, koji je za nedjelju najavio svečanost obilježavanja početka gradnje „Spomen hiže Rudlofa Perešina“, memorijalnu utrku te sajam domaćih, bio, eko i etno proizvoda.
Letački program na prostoru Sportskog centra u Gornjoj Stubici, u kojem će sudjelovati desetak zrakoplova, počet će u 15 sati. Najavljeni su vojni i civilni zrakoplovi i helikopteri uz sudjelovanje hrvatskog, slovenskog i mađarskog ratnog zrakoplovstva. Posjetitelji će, među ostalim, moći pratiti program akrobatske grupe „Krila Oluje“ te prelete MIG-a 21 i SAAB JAS-39 Gripena.
Borbeni avion MiG-21 oznake "26 112” kojim je junak Domovinskog rata hrvatski pilot Rudolf Perešin 25. listopada 1991. godine iz vojnog aeodroma tadašnje JNA u Bihaću preletio u Klagenfurt, u utorak je iz Austrije vraćenu Hrvatsku, što je prigodnom svečanošću obilježeno u vojarni "Pukovnik Marko Živković" na Plesu.
Perešinov čin zabilježili su brojni svjetski mediji, kao i njegove riječi koje je tada rekao: „Ja sam Hrvat, ne mogu i neću pucati na Hrvate!”.
Rudolf Perešin poginuo je 2. svibnja 1995. godine, drugog dana vojno-redarstvene operacije „Bljesak” u kojoj je izvršavao borbene zadatke.