Poticaj za realizaciju ove izložbe je i ovogodišnje obilježavanje 40. godišnjice uvrštavanja povijesne jezgre Splita s Dioklecijanovom palačom u UNESCO-ov Popis svjetske kulturne baštine.
Zamjenica splitskog gradonačelnika Jelena Hrgović Tomaš podsjetila je kako se ova izložba, na kojoj je predstavljen i zvonik katedrale Sv. Duje, otvara pred skorašnji Dan grad Splita, blagdan Sv. Duje koji se slavi 7. svibnja.
"Zvonik našega nebeskog zaštitnika najprepoznatljiviji je simbol Splita, a sakralnog je karaktera," istaknula je Hrgović-Tomaš. Dodala je kako su sve druge crkve i kapele predstavljene na ovoj izložbi imale svoju ulogu u povijesti.
Ravnateljica Muzeja grada Splita Branka Brekalo istaknula je kako ova izložba ima nemjerljivu vrijednost. "Na izložbi je sve o crkvama koje su prenamijenjene ili u nekoj drugoj funkciji, ali su u memoriji i odslikavaju proces trajnih promjena Splita koji je od antičke baštine postao suvremeno gradsko urbano okupljalište," rekle je Brekalo.
Istaknula je kako je bila iznenađena kada je vidjela koliko je crkava bilo u Splitu od kojih su neke gotovo zaboravljene, te zbog toga ova izložba ima veću važnost. Na izložbi je predstavljeno i osam kamenih ulomaka koji su bili dio liturgijskog namještaja crkava predstavljenih izložbom.
"Radi se o kamenim ulomcima koji su otkriveni tijekom arheološkog istraživanja unutar i izvan antičke jezgre, a danas se čuvaju u podrumima Dioklecijanove palače i po prvi puta ih predstavljam javnosti nakon gotovo pola stoljeća," rekla je kustosica Muzeja grada Splita Vedrana Supan, koja je jedna i od autorica ove izložbe.
Ona je posebice spomenula izloženi "ulomak oltarne ograde iz 9. stoljeća", koji je, kako je rekla, vjerojatno pripadao liturgijskom namještaju ranosrednjovjekovne crkve Sv. Nikole de Sdoria.
"Njegova začelna strana poslužila je u novovjekovnom razdoblju za izradu jedne stranice okvira grobnice u crkvi sv. Klare," objasnila je kustosica Supan.
Muzejska pedagoginja i autorica izložbe Marija Plazibat istaknula je kako je poseban motiv za organizaciju izložbe pronađen u želji da "širu javnost upoznamo s bogatom sakralnom baštinom u splitskoj gradskoj jezgri".
"Svaki od pronađenih sakralnih objekata ima svoju osebujnu priču", dodala je.
zložba "Crkve u staroj jezgri grada Splita" nastala je u suradnju Muzeja grada s Turističko-ugostiteljskom školom u Splitu.