FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Pahor o 15. obljetnici članstva u EU pozvao slovenske birače da masovno izađu na euroizbore

Autor: Luka Fiamengo

LJULJANA, 1. sbvibnja 2019. (Hina) - Slovenski predsjednik Borut Pahor pozvao je birače u svojoj državi koja slavi 15. obljetnicu uključenja u Europsku uniju da u što većem broju izađu na izbore za Europski parlament koji su, po njegovim riječima, povijesno važni.

"U posebnoj smo povijesnoj situaciji i europski izbori sada odlučuju hoće li prevladati oni koji su za više ili oni koji su za manje Europe", kazao je Pahor u razgovoru za Slovensku tiskovnu agenciju STA objavljenom u srijedu.

Euroskeptične i populističke strannke ne mogu na izborima pobijediti iako će možda sastav budućeg Europskog parlamenta biti heterogeniji nego do sada, smatra Pahor.

"Parlament će biti raznolikiji nego do sada, ali očekujem da će većinu u njemu još sastavljati one političke snage koje su za Europu. Možda će ubuduće biti teže dobiti političku većinu za velike europske projekte, no to ne smije biti razlog za izostanak nešto većeg političkog konsenzusa", kazao je Pahor.

On se zauzima za više Europe i prevladavanje zastoja koji je obilježio zadnje godine djelovanja Europske komisije, te za proširenje EU-a.

U EU-u su, po riječima slovenskog predsjednika, potrebne "svježe misli", a idućih pet godina EU i njezine institucije moraju iskoristiti za "skok naprijed".

"Ne mogu niti zamisliti da u EU-u doživimo još pet godina zastoja", kazao je Pahor.

Dodao je da je članstvo u EU-u bilo jedan od razloga slovenskog osamostaljenja i stvaranja države te da Slovenjci - kojima je 15-godišnje članstvo pomoglo u ekonomskom, društvenom i političkom razvitku, danas imaju "dva identiteta" - nacionalni i europski.

"Europa je naša šira domovina i naša je odgovornost da ljude pozovemo da izađu na izbore i europskoj ideji damo legitimaciju demokratičnosti", kazao je Pahor u razgovoru za STA.

Smatra da bi u institucijama Unije trebalo povesti raspravu o novom europskom ustavu, a kao jednu od glavnih tema kojom se Europski parlament nakon konstituiranja valja pozabaviti naveo je migracijsku politiku.

Jedan od razloga za rast populizma i poziva na povratak "nacionalnim", odnosno suverenističkim politikama je danas uvjerenje nekih da Europa nije sposobna rješavati probleme ljudi.

"Istina je da postoji poprilična nedjelotvornost europskih ustanova u suočavanju s određenim problemima. Zbog toga moramo obvezno definirati zajedničku migracijsku politiku koje nema i to je  sada prvorazredna zadaća Europske unije", kazao je Pahor.

(Hina) xfl yrt

An unhandled error has occurred. Reload 🗙