"KoHOM naoštrije osuđuje opstruiranje Zakona o zdravstvenoj zaštiti u dijelu koji domove zdravlja obvezuje da mogu imati maksimalno 25 posto ordinacija primarne zdravstvene zaštite, te da su sve ostale dužni dati u zakup. Podsjećamo da je Zakon izglasan u lipnju 2018., a na snagu je stupio 1. siječnja pa je bilo sasvim dovoljno vremena da se domovi zdravlja u vlasništvu županija i Grada Zagreba prilagode i pripreme za njegovu implementaciju", ističe se u priopćenju..
Navode kako se upravna vijeća domova zdravlja pravdaju da im nadležne županijske skupštine nisu donijele odluke koji će postotak ordinacija dati u zakup, no nigdje u zakonu ne stoji da se u tom roku mora sklopiti ugovor, odrediti cijena zakupa, sklopiti ugovor o posebnim dežurstvima itd.
KoHOM smatra kako nije pokazan ni tračak dobre volje ni spremnosti za provođenje zakona, nego samo izlike i prebacivanje odgovornosti na druge.
"KoHOM takvu praksu, u najmanju ruku, drži neprimjerenim i sustavim opstruiranjem Zakona o zdravstvenoj zaštiti kako bi i dalje bili zadovoljeni partikularni interesi ravnatelja domova zdravlja i lokalnih političara u županijama, a na štetu liječnika i pacijenata", stoji u priopćenju.
Traže stoga od nadležnih institucija i Ministarstva zdravstva da osiguraju primjenu Zakona o zdravstvenoj zaštiti i da upravna vijeća domova zdravlja žurno prouče pristigle zahtjeve svih liječnika koji su zatražili da im se odobri suglasnost za odobravanje zakupa ordinacija, te da sukladno Zakonu o zdravstvenoj zaštiti utvrde koji su zahtjevi ispunjavaju zakonom regulirane uvijete.
Također traže da se sastavi lista prioriteta sukladno pravilima koja su vrijedila kod davanja koncesije (specijalizacija, godine rada u tom domu zdravlja, ukupni staž...) uz napomenu da će se konačna odluka o davanju ordinacija u zakup potpisati za broj timova koji odobri nadležna županijska skupština.
Najavljuju i da će, ako domovi zdravlja i nakon 1. lipnja nastave s opstruiranjem Zakona o zdravstvenoj zaštiti, podnijeti prijave nadležnim državnim tijelima.