Saborskim je zastupnicima pozornost na to ranije u četvrtak skrenuo predsjednik Sabora Gordan Jandroković, naglašavajući da kandidati ne smiju u sabornici isticati promidžbene materijale, odnosno poruke i slogane.
Razljutilo je to SDP-ovca Gordana Marasa koji već duže vrijeme u sabornicu dolazi s računalom na kojem je naljepnica s njegovim sloganom za izbore za Europski parlament.
Predsjedavajući Furio Radin upozorio ga je na to, no SDP-ov zastupnik nije ju htio skinuti pa je Radin prekinuo sjednicu, a nakon stanke mu zaprijetio oduzimanjem riječi i udaljavanjem sa sjednice.
U sabornici ima i drugih kandidata osim Marasa
Hojski tumači kako bi se Maras svojim ponašanjem doveo u povlašteniji položaj u odnosu na kandidate koji nisu zastupnci. "U sabornici ima još zastupnika koji su kandidati, a koji nisu posegnuli za tim, pa zaključite", odgovorio je novinarima na pitanje je li Maras u pravu.
Naglašava i kako nije sporan zastupnički posao, ali jesu promidžbeni slogani i plakati. "Ključna je stvar jednakost svih kandidata, a oni koji nisu zastupnici nemaju jednakopravan položaj", kaže član DIP-a i dodaje da je u ovom trenutku "malo preuranjeno" govoriti o njima.
Postoji administrativna sankcija gubitka naknade troškova promidže, ali to dolazi u obzir tek nakon dostave svih izvješća o troškovima, pojašnjava Hojski.
Ne želi prejudicirati što će DIP učiniti ako Maras ne makne laptop s promidžbenom naljepnicom, ali pretpostavlja da će se DIP obratiti SDP-u i upozoriti je da je počela izborna promidžba i na moguće posljedice.
Objasnio je i zašto je DIP o svemu donio mišljenje, a ne odluku. "Smatramo da je za prvi dan kampanje to dovoljno da zastupnici shvate naš sav, išli smo prvo s upozornjem, a onda ćemo vidjeti što će se dalje napraviti", istaknuo je Hojski.
Maras je, naime, tumačeći kako nije prekršio zakon, isticao da mišljenje DIP-a nije obvezujuće, odnosno da izborno povjerenstvo mora dati odluku na koju se može žaliti Ustavnom sudu.
Nije bilo nikakvih pritisaka, pa ni HDZ-ovih
Član DIP-a odlučno je odbacio teze da je Povjerenstvo svoje mišljenje donijelo pod pritiskom HDZ-a. "Apsolutno odbacujem tu tezu, odluka je jednoglasna, nikakvih pritisaka nije bilo", naglasio je Hojski.
Upitan za tvrdnje da DIP trenira strogoću i da nikad nije postupio na sličan način, kaže da se ne sjeća sličnih slučajeva.
"U DIP-u sam od 2015., ne sjećam se sličnih slučajeva jer da ih je bilo, dali bi takva mišljenja i prije", rekao je Hojski koji je, s obzirom na događaje oko Brexita, potvrdio da će na glasačkim listićima biti imena 12 zastupnika.