"Ja sam zatražila odgodu do 30. lipnja, ali ono što je važnije jest da nam odgoda omogući izlazak u trenutku kada ratificiramo sporazum o razdruživanju tako da možemo izaći 22. svibnja i početi graditi graditi svjetliju budućnost", izjavila je May.
U srijedu kasno popodne počinje izvanredni summit EU-a na kojem će Theresa May biti samo na početku, obrazložiti svoj zahtjev za odgodom brexita, a onda prepustiti 27-orici da o tome odluče.
Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk predložio je u utorak, dan uoči izvanrednog summita o brexitu, "fleksibilan rok" za odgodu izlaska Velike Britanije koji bi trajao najviše godinu dana, a mogao bi se okončati čim britanski parlament potvrdi sporazum o razdruživanju.
U nacrtu završne izjave pripremljene uoči summita to se ističe kao poseban uvjet. Ako Britanija ne bude sudjelovala na europskim izborima, "brexit će se dogoditi 1. lipnja 2019.", kaže se u tekstu.
U nacrtu zaključaka predviđa se odgoda, ali bez roka, što znači da je čelnicima 27 zemalja članica prepušteno da se o tome dogovore tijekom summita.
Osim "fleksibilnog" produljenja do najviše godinu dana, još se spominje mogućnost odgode do kraja ove godine.
Osim samog roka do kada će se Velikoj Britaniji odobriti odgoda, pred čelnicima 27-orice je još važnija zadaća da odrede uvjete pod kojima se odgoda može dogoditi. Od Velike Britanije će se vjerojatno tražiti da ne opstruira pregovore o višegodišnjem proračunskom okviru i izbore čelnika europskih institucija.
Britanski parlament već je tri puta do sada odbijao sporazum o razdruživanju, ali premijerka May i dalje ističe da je to jedini način za uređene izlazak i stoga je pokrenula razgovore s oporbenim laburistima kako bi na taj način osigurala potporu u parlamentu. Stoga još uvijek očekuje da je to moguće prije europskih izbora. Ako se to ne dogodi Velika Britanija će morati održati te izbore 23. svibnja.