FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Dubrovački srednjoškolci sudjeluju u CERN-ovom Masterclassu „Međunarodni znanstveni dan za male istraživače"

Autor: Baldo Marunčić

DUBROVNIK, 28. ožujka 2019. (Hina) - Šezdesetak dubrovačkih srednjoškolaca sudjeluje na ovogodišnjem šestom izdanju CERN-ova (Europska organizacija za nuklearna istraživanja) dvodnevnog Masterclassa „Međunarodni znanstveni dan za male istraživače", u kojem svake godine sudjeluje više od deset tisuća učenika i studenata širom svijeta.

Masterclass se ove godine u Dubrovniku održava peti put,  u organizaciji Biskupijske klasične gimnazije Ruđera Boškovića i u suradnji sa znanstvenicima iz Instituta "Ruđer Bošković"   Vukom Brigljevićem i Sašom Cecijem.
Brigljević i Ceci, koji već nekoliko godina surađuju s CERN-om, održali su u četvrtak navečer predavanje „Mogućnosti Republike Hrvatske pristupanjem u svjetske znanstvene organizacije (CERN i ESA - Europska svemirska agencija)", a u petak će sudjelovati u znanstvenim istraživanjima srednjoškolaca.
Znanstveni savjetnik i voditelj laboratorija za fiziku visokih energija na Institutu „Ruđer Bošković“ te suradnik istraživač na CERN-u Vuko Brigljević podsjetio je kako je prije točno mjesec dana potpisan ugovor kojim je Hrvatska postala pridružena članica CERN-a  i kako su hrvatski znanstvenici još od ranije sudjelovali u brojnim vrijednim istraživanjima u CERN-u.
Znanstveni savjetnik na IRB-u Saša Ceci, koji proteklih nekoliko godina radi na dijelu najvećeg projekta u CERNU-u - velikom hadronskom sudarivaču (LHC), istaknuo je kako je članstvo Hrvatske u CERN-u od velikog značaja, posebno zbog golemog iskustva koje hrvatski znanstvenici stječu sudjelujući u projektima na CERN-u.
„Znanstvenici koji se bave fizikom elementarnih čestica morali bi barem neko vrijeme provesti na CERN-u, ili sudjelujući u eksperimentima ili analizirajući podatke ili smišljajući teorije“, rekao je Ceci.
Brigljević i Ceci slažu se kako pridruženo članstvo  Hrvatske u CERN-u otvara širi prostor ne samo hrvatskim znanstvenicima i studentima, koji će moći sudjelovati u brojnim obrazovnim aktivnostima, već i hrvatskom gospodarstvu, jer će tvrtke dobiti novu poslovnu mogućnost natječući se za brojne ugovore po potrebi CERN-a.
Ceci je istaknuo kako je cilj radionica na dvodnevnom događaju u Dubrovniku približiti mladima fiziku elementarnih čestica, a možda ih uspjeti i zaljubiti u to područje fizike.
„Sva su nam područja fizike draga, kao i sve prirodne znanosti, ali bismo vrlo rado da učenici, ako imaju pozitivan osjećaj prema znanosti, onda to razvijaju dalje. Možda da upišu fakultet, bave se znanošću ili modernim tehnologijama ili nekim drugim stvarima koje ih usrećuju“, rekao je Ceci.
Marlena Ćukteraš izjavila je u ime organizatora Biskupijske klasične gimnazije Ruđera Boškovića kako za vrijeme CERN-ovog Masterclassa svakog dana u ožujku učenici iz više svjetskih gradova sudjeluju u jedinstvenom programu.
„Ove godine s Dubrovnikom sudjeluju Firenca, Lyon te dva instituta iz Sao Paula. Učenici se ponašaju kao mladi znanstvenici u potrazi za Higgsovim bozonom , a  surađuju s dva znanstvenika s CERN-a. S nama su ove godine hrvatski znanstvenici Brigljević i Ceci. Svoje podatke na kraju uspoređujemo s ostalim gradovima, a na koncu se podaci predstavljaju na videokonferenciji s CERN-om.“, objasnila je Ćukteraš.

 

(Hina) xmarb yvkn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙