Protivnici reforme, posebno kontroverznog članka 13, organizirali su desetke prosvjeda u oko 20 zemalja, uključujući Njemačku, Austriju, Poljsku, Češku, Nizozemsku, Cipar, Finsku i Portugal.
U Njemačkoj, gdje je protivljenje reformama posebno žestoko, najviše se ljudi okupilo u Muenchenu, njih 40.000, u Koelnu ih je bilo 10.000, u Hamburgu 6600, a u Hanoveru 3200.
U sklopu zakona koji bi u utorak trebao proći u Europskom parlamentu, digitalne tvrtke trebale bi instalirati filtere za slanje datoteka kako bi osigurale da dijeljeni sadržaj nije predmet autorskih prava.
Članak 13 s novim odredbama, prema kojima bi platforme bile odgovorne za materijal pod autorskim pravima, izazvao je posebne kritike.
Kritičari kažu da bi novi zakon prisilio start-up kompanije da kupuju filtere po znatnim cijenama te da mnoge to ne bi mogle.
Također tvrde da bi zakon mogao voditi cenzuri jer bi filteri također blokirali legalne sadržaje poput citata, parodija i satira.
Medijske organizacije, poput dpa, podržale su promjene. "Budućnost slobodnog tiska leži u rukama zakonodavaca EU-a", napisalo je europskih 18 novinskih agencija u pismu rujnu.