"Imamo želju od prvog dana da što više okrupnimo ljevicu tako da s nama bliskim strankama uspostavimo i kratkoročnu i dugoročnu suradnju", kazao je Markovina na konferenciji za medije i dodao da zajedničkim istupom lijevih stranaka u Hrvatskoj mogu ostvariti vidljiv rezultat na izborima.
"Počeli smo pregovarati sa strankom Možemo, ne mogu prejudicirati što ćemo dogovoriti, ali mogu reći da su vrlo veliki izgledi da ćemo s njima ići na izbore, a možda i s još nekom od stranaka s lijevog spektra", kazao je.
Potvrdio je da će uz njega na listi biti i potpredsjednica stranke Rada Borić te da je zajednički izlazak stranaka koje se na političkom spektru nalaze ljevije od SDP-a, stvaranje dobre baze da ta opcija bude izabrana u Hrvatski sabor na sljedećim parlamentarnim izborima u Hrvatskoj.
Predstavljen program stranke: Zadružna ekonomija i ukidanje 2. mirovinskog stupa
U Novinarskom domu predstavljen je i novi program stranke, na koji se osvrnula predsjednica savjeta stranke Nadežda Čačinović istaknuvši da je program pokušaj rasprave o drugačijem društvenom uređenju.
"Stvari poput solidarnog i pravednog društva nisu nešto što izričemo da bismo se osjećali bolje, već da kažemo da postoji drugačija vrsta zajednice", rekla je Čačinović.
Na predstavljanju programa, o čijim su aspektima govorili članovi Nove ljevice, istaknuto je da se njihov ekonomski program temelji na punoj zaposlenosti, kooperativnosti i ekonomskom razvoju, a da su njegove ključne točke stvaranje zadružne i kružne ekonomije koja je okrenuta izvozu.
Nova ljevica svojim programom se zalaže i za ukidanje 2. mirovinskog stupa, za koji je ocijenjeno da sigurnost u starosti podvrgava "kasino ekonomiji", koja je u interesu političkog i bankarskog sektora, a nauštrb osiguranika u mirovinskom sustavu. U pogledu zdravstvene politike, istaknuto je da se ona zasniva na povećanju ulaganja u javno zdravstvo te jednakost u pristupu zdravstvenom sustavu za sve stanovnike.
Osim toga, kulturna i obrazovna politika Nove ljevice zalaže se za povećanje izdvajanja za kulturu, znanost, obrazovanje i neovisne medije, jačanje njihove autonomije te se protivi dominantnom utjecaju vjerskih zajednica na javne škole, sveučilišta i medije.