Guaido, koji se uz američku i međunarodnu potporu proglasio prijelaznim predsjednikom Venezuele, zaslužuje da ga prizna "ostatak svijeta", rekao je Pence na konferenciji o sigurnosti u Muenchenu.
Madura, izabranog za predsjednika prošle godine na izborima koje oporba smatra nepoštenima, nazvao je "diktatorom koji treba otići s vlasti".
Oko 20 zemalja članica EU-a, uključujući Veliku Britaniju, Njemačku, Francusku, Španjolsku i Hrvatsku priključili su se SAD-u u priznavanju Guaida i pritisku na Madura da sazove nove izbore.
"Vrijeme je da ostatak svijeta učini više. Još jednom stari svijet mora ustati u zaštitu slobode u novome svijetu. Pozivamo EU da stane uz slobodu i prizna Juana Guaidoa za jedinog legitimnog predsjednika Venezuele", istaknuo je Pence.
Europska unija je već odbila američki zahtjev da se povuče iz povijesnog sporazuma potpisanog s Iranom 2015. u Beču i umjesto toga uspostavila mehanizam trgovine koji bi trebao zaobići američke sankcije protiv Teherana.
Drugi čovjek SAD-a Uniju je pozvao da bude oprezna koristeći opremu kineske telekomunikacijske kompanije Huawei.
"SAD je bio vrlo jasan prema svojim partnerima u području sigurnosti oko prijetnje koju predstavljaju Huawei i ostale kineske telekomunikacijske tvrtke", rekao je Pence.
"Moramo zaštititi svoju osjetljivu telekomunikacijsku infrastrukturu i Amerika poziva svoje partnere da budu oprezni", naglasio je.
Pence je na konferenciji govorio nakon njemačke kancelarke Angele Merkel koja je pred poliitčarima i diplomatima iz cijeloga svijeta snažno branila multilateralizam, nasuprot politici predsjednika DOnalda Trumpa "Amerika na prvome mjestu".
Berlin je zabrinut za multilateralnu suradnju nakon povlačenja SAD-a pod predsjednikom Donaldom Trumpom iz nekoliko međunarodnih ugovora, uključujući Pariški klimatski pakt i iranski nuklearni sporazum, dogovor o zabrani nuklearnih projektila srednjeg dometa (INF) i Trumpovih jednostranih odluka o povlačenju iz Sirije i Afganistana.