Tajani je u nedjelju na obilježavanju Dana sjećanja na žrtve fojbi u talijanskoj Basovizzi relavitizirao posljedice fašističke vladavine i poručio: "živjela talijanska Istra, živjela talijanska Dalmacija".
Premijer Andrej Plenković otkrio je kako je nazvao Tajanija zbog tog govora, poručio mu da je Hrvatska zbog toga izrazito nezadovoljna i traži pojašnjenje, te naglasio kako njegove riječi sadrže "natruhe teritorijalnih pretenzija i revizionizma".
Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović poručila je kako temelji Europske unije ne počivaju na neprihvatljivim vrijednostima revizionizma i iredentizma prisutnima u Tajanijevom govoru i najavila da će o tome izvijestiti talijanske i europske institucije.
Tajanijev govor naišao je na žestoke kritike i u Sloveniji. Premijer Marjan Šarec je na Twitteru u osudi napisao kako je "fašizam bio povijesna činjenica koja je za cilj imala uništenje slovenskog naroda". Slovenski ministar vanjskih poslova Miro Cerar odbacio je Tajanijevo falsificiranje povijesti i također najavio pismenu žalbu.
Hrvatska ministrica vanjskih poslova Marija Pejčinović Burić rekla je kako je "neprimjereno da takve izjave dolaze od bilo koga, posebno ne od predsjednika EP-a", pa dodala da je sad na toj instituciji da se očituje, nakon čega će i ministarstvo odrediti daljnje korake. Predsjednik Sabora Gordan Jandroković smatra kako je Tajanijeva izjava sramotno iskrivljavanje povijesnih činjenica koje ne priliče predsjedniku jedne institucije EU-a, te je u suprotnosti s europskim vrijednostima i može potaknuti nove napetosti i sukobe.
Ministar obrane Damir Krstičević u reakciji je poručio kako je "Hrvatska samostalna i suverena država", kako su "Istra i Dalmacija hrvatske regije s dugom poviješću" te da su izjave talijanskog predsjednika EU parlamenta neprimjerene. Zamjenik predsjednika HDZ-a Milijan Brkić je o Tajanijevoj izjavi rekao: "Ne daj nam Bože talijanske brige o Dalmaciji i Istri, kao što su fašisti vodili brigu o tamošnjem hrvatskom narodu".
Čelnik SDP-a Davor Bernardić na Twitteru je napisao kako je Tajanijev govor "najgori oblik povijesnog revizionizma od strane jednog tako pozicioniranog političara" da je "ideja da su Istra i Dalmacija dijelovi Italije bila ideja fašizma", te da je moderna Hrvatska nastala na tekovinama antifašizma i borbi protiv takvih ideja.
Predsjednik HSS-a Krešo Beljak na istoj je društvenoj mreži najavio kako će njegova stranka nakon tog "skandaloznog, iredentističkog istupa" na prvoj sljedećoj sjednici središnjih tijela raspravljati o ostanku stranke unutar političke grupacije EPP-a u kojoj je Tajanijeva Forza Italija, kao i HDZ. "Mi tako ne vidimo 'sestrinstvo' među strankama", napisao je Beljak.
Tajanijev govor osudili su i svi hrvatski zastupnici u Europskom parlamentu iz svih političkih grupacija, pa i EPP-ovke Dubravka Šuica i Ivana Maletić. Europarlamentarci su poručili kako će tražiti očitovanje te najveće europske političke obitelji, kako je Tajanijev govor neprimjeren njegovoj funkciji i suprotan borbi protiv populizma kojoj je on nominalno posvećen.