Među razlozima za dodjelu nagrade koju je ustanovila Europska komisija, navode se pristup Osla očuvanju prirode i obnova mreže vodenih puteva.
"Ljudi žele čist zrak, žele pristup prirodi i žele mir, pa i u gradskom središtu", rekao je na svečanosti dodjele Karmenu Vella, povjerenik EU-a za okoliš, pomorstvo i ribarstvo.
"Vaša odlučnost da poboljšate prometnu infrastrukturu, zaštitite staništa i potaknete uporabu bicikla i električnih vozila upravo će to učiniti, s istinskim koristima za građane", dodao je.
Oslo je objavio da do 2020. želi smanjiti emisije plinova za 50 posto u odnosu na 1990.
Oslo se, u okviru napora da to postigne, usmjerio prema prometu bez emisije štetnih tvari a 2016. je uveo "klimatski proračun" u kojem se broji emisija ugljičnog dioksida.
Dogradonačelnica Osla Lan Marie Nguyen Berg iz stranke Zelenih istaknula je važnost uloge gradova u smanjivanju emisija plinova koji doprinose klimatskim promjenama.
Bolje politike pomažu očuvanju okoliša za budućnost a "gradove čine boljima za život danas", rekla je.
Monica Maeland, ministrica lokalne samouprave i modernizacije, istaknula je da vozila na električni pogon čine trećinu svih novih automobila u Oslu.
Oslo je titulu Europske zelene prijestolnice preuzeo od nizozemskog Nijmegena.
Nagrada Europska zelena prijestolnica dodjeljuje se od 2010. godine, a 2016. tu je titulu nosila glavni grad Slovenije Ljubljana.